Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seyyid: Hariri suikastı Suriye’yi Lübnan’dan çıkarttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Milletvekili Cemil el-Sayyid, perşembe günü Lübnan Özel Mahkemesi’nde ifade verdi. Suriye’nin 2005’te Lübnan’dan çekilmesine davalara konu olan Hariri suikastının sebep olduğunu, bunda 1559 sayılı kararın bir etkisinin olmadığını söyledi.

Cemil el-Sayyid’in üç gün süren ifadesi iddia makamları ve temsilcilerin kendisine soru sormaktan vazgeçmelerinin ardından sona erdi. Seyyid mahkemeyi, iddia makamları ve temsilcilerin kendisine soru sordukları takdirde ifade vermemekle tehdit etmişti.

Seyyid iddia makamları ve temsilcilerin savcıların delillerini gizlediklerini, sahte tanıklarla çalıştıklarını ve kendisinin dört yıl hapse mahkûm edilmesine neden olduklarını söyedi.

“Ben buradaki şahıslara aldırış etmeden mahkemeye geliyorum. Neticede onlar da memur maaşı alıyorlar ve esasen mahkeme siyasi bir mahkeme.”

Lübnan Özel Mahkemesi huzurunda yaptığı duruşmada, Şehit Başbakan Refik Hariri’nin suikastının arkasında Amerika’nın ve İsrail’in olduğunu ve Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesine bu suikastın sebep olduğunu söyledi. Bunda 1559 sayılı kararın bir etkisinin olmadığını söyledi.

Mahkeme sonunda Seyyid’in elini sıkmak için ona yaklaştı ancak ret cevabı aldı. Buna karşı Seyyid İngilizce, “Sen edepsizsin ve saygıyı hak etmiyorsun” diye konuştu.

Mahkeme Seyyid’in davranışının uygunsuz olduğu kanaatine vardı.