Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şi Cinping’den Zimbabve Devlet Başkanı’na ‘eski dost’ övgüsü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa’ya ‘Çin’in eski dostu’ övgüsünde bulundu. Pekin yönetimi, daha önce de Pekin’i ziyaret eden Mnangagwa’nın selefi Robert Mugabe’yi destekliyordu.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre 1960’larda Kurtuluş Hareketi’nde savaşçıyken Çin’de askeri eğitim alan Emmerson Mnangagwa’yı Afrika dışına düzenlediği ilk ziyaretinde askeri onur muhafızları karşıladı.

Zimbabve Devlet Başkanı, ülkesi ile tarihi bağları olan ana müttefiki Çin’den yardım isterken Mnangagwa ve Cinping arasında aralarında ekonomik ve kalkınma işbirliği ile acil gıda yardımı anlaşması da bulunan altı mutabakat imzaladı.

Çin Devlet Başkanı Şi görüşmelerin başında şunları söyledi:

“Zimbabve Devlet Başkanı Mnangagwa’nın Pekin’e yaptığı ziyaret bizi memnun etti. Sen, Çin’in eski bir dostusun. Her alanda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarını takdir ediyorum.”

Mnangagwa, geçen kasım ayında dönemin Devlet Başkanı Mugabe’nin ardından gelmesi planlanan isim olan eşi Grace Mugabe ile girdiği yarış sonrasında Devlet Başkanı yardımcılığı görevinden alınmıştı. Bu çekişme ordunun müdahalesine yol açtı. Sonunda Robert Mugabe görevinden azledilirken, yerine Emmerson Mnangagwa geçti.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga, ordunun müdahalesi öncesinde Çin’i ziyaret etmişti. Bu ziyaret, Çin’in Zimbabve’deki askeri müdahalede rolü olduğuna dair spekülasyonlara sebep oldu. Müdahalenin ardından Genelkurmay Başkanı Chiwenga, aralık ayında başkan yardımcısı seçildi.

Çin, Zimbabve’nin uzun yıllardır en güçlü müttefiklerinden ve önemli ticaret ortaklarından biri olarak yaşanan bu siyasi geçişte herhangi bir rolü olmadığını vurguladı. Batı ise insan hakları ihlalleri yüzünden söz konusu geçiş dönemine yönelik kınama açıklamalarında bulundu. Pekin ise bu siyasi geçiş sırasında herhangi bir tarafa açıkça destekte bulunmaktan kaçındı. Çin Devlet Başkanı yaptığı açıklamada “Zimbabve, geçen kasım ayında uluslararası toplumun büyük bir kısmı tarafından tanınan yönetime yumuşak bir geçiş yaptı” ifadelerini kullandı.

Şi Cinping, “Başkan Mnangagwa ile geleceğe yönelik işbirliklerini birlikte şekillendirmek için sabırsızlanıyorum. Çin-Zimbabve ilişkilerinde halklarımızın yararına olacak yeni bir sayfa açıyoruz” diye konuştu.

Boynuna Zimbabve bayrağının renklerinden oluşan bir eşarp takan Mnangagwa da Zimbabve’deki barışçıl siyasi geçişten sonra Çin’in siyasi desteği ve iyi niyetini takdir ettiğini söyledi.

Mnangagwa’nın ziyareti, Çin’in Afrika’da altyapı ve kaynak araştırmalarına uzun zamandır yaptığı yatırımların ardından artık aktif bir rol oynadığı bir dönemde gerçekleşti. Pekin, kendi toprakları dışındaki ilk askeri üssünü kısa süre önce Afrika Kıtası’nda, Cibuti’ topraklarında kurmuştu.

Devlet Başkanı Mnangagwa, Çin Başbakanı Li Kıçiang ile de görüşecek. Mnangagwa’nın ziyareti Çin’in doğu vilayetlerine yapılacak tur ile cuma günü sona erecek.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Çin’in 1960’larda Zimbabve’deki isyancıları silahla desteklediği ve şu anki Zimbabve Devlet Başkanı Mnangagwa’nın da aralarında bulunduğu Kurtuluş Hareketi’nin bazı liderlerini eğittiği, sömürgecilikten kurtuluş dönemine dayanıyor.