Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sibsi: Terör hala başkentin merkezinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, dün, ülkenin başkentinde meydana gelen ve emniyet güçlerinin hedef alındığı terör saldırısını ‘trajedi’ olarak nitelendirerek, bu intihar saldırısının devletin prestijini hedef aldığını söyledi.

Başkent Tunus’ta düzenlenen saldırı hakkında, Berlin ziyaretinde konuşan es-Sibsi, “Şehirlerde terörü kontrol altına aldığımızı zannetmiştik ama bu olay bize bunun böyle olmadığını ve terörün hala başkentin merkezinde var olduğunu gösterdi. Bu gerecekten trajik. Terör, devlete ve iktidara yöneliyor, devletin prestijini hedef alıyor. Bunun bedelini de her zaman güvenlik güçleri ödüyor” diyerek, söz konusu saldırının, ülkenin siyasi olarak zor bir süreçten geçtiği dönemde meydana geldiğine dikkat çekti.

Söz konusu saldırının ardında yatan nedenlerin bilinmesi gerektiğini ifade eden Sibsi, “Bu saldırı bize Tunus’ta başka sorunlarımız olduğunu hatırlatıyor” dedi.

Başkentin en işlek caddelerinden Habib Burgiba’da, uyuyan hücrelerden bir kadın intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında 15’i polis, 20 kişi yaralandı. Tunus, bu saldırıyla, 2015 yılından beri ilk kez terör saldırısına tanık oldu.

Saldırıda DEAŞ’ın parmağı olabilir

Tunus İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırının nedeninin henüz bilinmediği belirtilirken, Tunus emniyetinden kaynaklardan öğrenildiğine göre, terör saldırısında DEAŞ’ın parmağının olabileceği gözardı edilmiyor.

Fransız, La Presse gazetesi, terör saldırısında DEAŞ’ın parmağının olma ihtimaline uzak bakılmadığını duyurdu.

Gazete, bu öngörünün, Tunus Ulusal Muhafızları ve Terörle Mücadele Özel Kuvvetleri tarafından da desteklendiğine dikkat çekti.

Emniyet içerisindeki kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, intihar saldırısının tarzının DEAŞ’a benzediği ve birçok kişinin inandığının aksine DEAŞ’ın Tunus’ta hala uyuyan hücreler tarafından desteklendiğine işaret edildi.

Arap Birliği saldırıyı kınadı

Diğer taraftan, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Tunus’ta dün meydana gelen intihar saldırısını şiddetle kınadı.

Arap Birliği Genel Sekterliği Sözcüsü Mahmud Afifi, Ebu Gayt’ın tehlikelerle mücadele kapsamında Tunus’a tam destek verdiğini dile getirerek, Genel Sekreter’in, Arap toplumlarının yapısı ve geleceğinin yanı sıra devletlerin güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarının karşısında terör tehlikesinin devam ettiğine işaret ettiğini söyledi.

Dün yaşanan intihar saldırısı, 24 Kasım 2015’ten bu yana Tunus’ta yaşanan ilk terör saldırısı oldu. Tunus Cumhurbaşkanlığı muhafızlarını taşıyan otobüsü hedef alan intihar saldırısı DEAŞ tarafından üstlenilmişti.