Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şiddetten kaçan Rohingyaların dramı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Göç Örgütü (IOM); Bangladeş’teki Rohingya mültecilerinin sayısının günde 2 bin kişiye azaldığını açıkladı. Toplamda ise Arakan’daki şiddetten kaçan mülteci sayısı günde 20 bin.

BM, Myanmar’ye göre Bangladeş’e kaçan Rohingyalar’a önümüzdeki altı ay içinde yaklaşık 200 milyon dolar gerekiyor. Bangladeş ve İnsani Yardım Kuruluşları, 25 Ağustos’tan bu yana soykırımdan kaçan 422 bin kişiye ulaşmada büyük zorluklar yaşıyor.

Bangladeş BM Koordinatörü Robert Watkins, Reuters’a yaptığı açıklamada hedeflerinin 200 milyon dolar toplamak olduğunu söyledi. Ancak bunun altı ay sürebileceğini belirtti.

Watkins, 25 Ağustos’tan bu yana devam eden mülteci akınının, 90’larda Eski Yugoslavya’daki soykırımdan çok daha büyük olduğunu görüşünde. BM Koordinatörü sayının çok kısa sürede hızla arttığına dikkat çekiyor.

.BM Koordinatörü Watkins açıklamasında “Kesinlikle 10 yıllık bir süreci planlamak istemiyoruz. Çünkü biz, halkın geri dönüşünü müzakere etmenin halen bir yolu olacağı umudunu sürdürmek istiyoruz” dedi. “

Bangladeş’ten Myanmar çağrısı

Dramla ilgili bir diğer açıklama da Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, New York’taki BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Bangladeş’e kaçan aç ve umutsuz mültecilere vatanları Myanmar’a dönme izinlerinin verilmesini istedi. “Bu insanların güven ve huzur içinde vatanlarına dönmeleri gerekiyor” ifadesini kullandı. Vecid, Myanmar’ın Rohingyalar’a karşı takındığı tavrı soykırım olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e de teşekkür etti. BM tarafından denetimi yapılan güvenli alanların ülkeye inşa edilmesini istedi.

Myanmar lideri Aung San Suu Kyi de krizle ilgili yaptığı ilk konuşmada “Myanmar, 1993 Bangladeş Sözleşmesi uyarınca mültecilerin dönüşlerine hazırlık olarak kimlik tespit sürecine başlamaya hazır” dedi. Mültecilerin sorunsuz bir şekilde kabul edileceğini belirtti.

Yardımlar sürüyor

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan son açıklamada Dakka’daki yardım ajanslarının Suudi Arabistan tarafından Rohingya mültecilerine gönderilen 100 ton yardım malzemesini aldığı açıklandı. Kral Selman tarafından yiyecek ve çadır yardımları yapıldığı ifade edildi.
Operasyon ve Acil Durum Organizasyon Başkanlığı, yardımın aileleri aşırı sıcaktan ve yağmurlardan korumak için, çadır, halı ve yatak sağladığını kaydetti.