Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sığınmacı toplama kamplarıyla bilinen Nauru’da Pasifik Zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pasifik liderleri bugün Nauru ada devletinde, batık takımadalarda küresel ısınma sorunu ve Çin’in artan nüfuzuna dair sorunlarını görüşmek için yıllık bir zirveye katıldılar.

Zirvede Avustralya’nın sığınmacılara yönelik politikalarının da tartışılması bekleniyor.

Bu küçük tropik ada devleti olan Nauru’da 4 gün sürecek olan 18. Pasifik Adalar Forumu, protestoları da beraberinde getirdi. AFP’nin bildirdiğine göre Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) ve 80 sivil toplum örgütü yayınladıkları ortak açıklamada zirveye katılan liderlere seslendi. Açıklamada STK’lar liderlere “bölgedeki kara leke” olarak tanımladıkları Nauru’daki unutulmuş gözaltı kamplarını ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü’nden Pasifik bölge araştırmacısı Rocheka Diu, “Pasifik adası liderleri artık bu konuyu göz ardı edemezler, ki bu da Pasifik Adaları Forumu tartışmalarının gündeminin zirvesinde olacak.” “Bu, acil eylem gerektiren bir durum” dedi.

İnsan hakları örgütlerinin yayınladığı raporlarda, 30 Aralık 2015 tarihinde Nauru’daki merkezde, 68’i çocuk olmak üzere 537; Manus Adası’ndaki merkezde ise 922 yetişkin erkek sığınmacının tutulduğu belirtiliyor.

Avustralya İnsan Hakları Komisyonu tarafından Ocak 2014 tarihinde, Pasifik adalarındaki sığınmacı toplama merkezlerinde 14 aydan uzun süredir bulunan 726 çocukla yapılan mülakatın sonuçları, bu merkezlerdeki insanlık dışı koşulları gözler önüne seriyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bu çocukların yüzde 34’ü psikolojik sorunlar yaşarken, 14 aylık zaman diliminde Göçmen Müdürlüğü’nün 128 kendine zarar verme olayı raporladığı, çocukların yüzde 38’inin “her zaman üzgün olduğunu ve ağladığını” ifade ettiği, yüzde 21’inin ise “her zaman endişeli” hissettiğini söylediği kaydediliyor. Çocukların büyük çoğunluğunun travma sonrası stres bozukluğu sebebiyle regresyon yaşadığı da belirtiliyor.

Yaşanan skandalların yarattığı tepki sebebiyle Manus Adası’ndaki kampı geçtiğimiz yıl kapatan Avustralya, vahşi göçmen politikası ve üçüncü ülkelerle imzaladığı yeni anlaşmalar sayesinde sorumluluğu altındaki sığınmacı sayısını son yıllarda azaltmış durumda.

Sığınmacı Kaynak Merkezi’nin (Asylum Seeker Resource Centre – ASRC) yayınladığı 31 Mart 2018 tarihli verilere göre, Avustralya’nın sorumluluğundaki Nauru’daki sığınmacı toplama merkezinde 269, ana karadaki sığınmacı toplama merkezlerinde bin 389, diğer tip toplama merkezlerinde tutulan ise 452 sığınmacı bulunuyor. Geçici süreli vizeyle (BVE) sığınma talebinin sonuçlanmasını bekleyen ise 18 bin 325 kişi bulunuyor.

Yeni görev alan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, zirveye katılmama kararı aldı.

Diplomatik toplantının hedeflerinden biri de, bölgenin küresel ısınma ve deprem gibi felaketlerle başa çıkmasına yardım etmek için 1,5 milyar dolarlık bir fon oluşturmak.