Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şii Ulusal Koalisyonu heyeti Erbil’e gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB), Bağdat’taki Şii Ulusal Koalisyonundan bir heyetin 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu konusunu ve Irak merkez hükümeti ile kendileri arasında bulunan sorunları görüşmek için, Erbil’e ziyaret gerçekleştirmesini bekliyor. Bu ziyaretin yakın zamanda gerçekleşmesi beklenirken IKYB yönetimi, referandum kararından geri dönüş olmadığını; Kürt halkının, belirlenen vaktinde bağımsızlık referandumunu gerçekleştireceğini belirtiyor.

“Şii koalisyonu Erbil’de yeni bir görüşme talebinde bulundu”

Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı ve Referandum Yüksek Konseyi Üyesi Muhammed Sadettin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Kürdistan’daki Referandum Yüksek Konseyi heyetinin geçtiğimiz ağustos ayında Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyarette, Irak merkez hükümeti ve Irak’taki siyasi gruplarla, daha sonra da Şii Ulusal Koalisyonu ile gerçekleştirdiği toplantılarda; Şii koalisyonu, Bağdat ve Erbil arasındaki sorunları çözmek ve aradaki ilişkileri düzeltmek için Referandum Yüksek Konseyi ile Erbil’de yeni bir görüşme yapma talebinde bulunduğunu belirtti.

Sadettin, Kürdistan’ın Şii Ulusal Koalisyonunun yakın zamanda Erbil’e ziyaret gerçekleştirmesini beklediğini ifade ederek, Irak Merkez Hükümeti heyetinin, IKYB Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan yönetimi ve Referandum Yüksek Konseyi heyeti ile bir araya geleceğini ifade etti.

“Ziyaretinin iki hedefi var”

Sadettin “Şii Ulusal Koalisyonun ziyaretinin iki hedefi var. Birincisi; Irak Heyetinin bağımsızlık referandumunu ertelenmesi konusunda Kürdistan’ı ikna etmesi ki, bu ziyaretin özel hedefi. İkincisi ise; iki taraf arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi ki, bu da ziyaretin genel hedefi” şeklinde konuştu. Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı Sadettin, aradaki sorunlar çözülmeye çalışılırken tarafların, referandumdan sonra da ilişkiyi sürdürmek istediğini belirtti.

Referandum kararının Bağdat’taki bir heyetin ziyaretine, aradaki sorunların çözümüne veya herhangi bir dış etkene bağlı olmadığını belirten Sadettin, bağımsızlık referandumu kararının, Kürdistan’daki partilerin ve siyasi grupların çoğunluğu tarafından alındığına ve referandum hazırlıklarının tamamladığına vurgu yaptı.

Bağımsızlık referandumu tanıtım kampanyası, Kürdistan bölgesinde ve bölge yönetimi dışındaki tüm Kürt bölgelerinde(tartışmalı bölgeler) bugün resmi olarak başlayacak.

IKYB Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şervan Zirar, düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 5 milyon 500 bin Kürt vatandaşının bağımsızlık referandumuna katılacağını duyurdu.

Öte yandan Irak Temsilciler Meclisindeki Kürt milletvekillerinden Şahvan Abdullah eş-Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Bağdat ile Kürdistan arasındaki müzakerelerin devam etmesi ve iki bölge arasında heyetlerin gidip gelmesinin daha fazla güvence verdiğini ve sokakları daha fazla sakinleştirdiğini ifade etti. Kürdistan’daki referandum yüksek konseyi heyetinin Bağdat’a ziyaretinden önce Irak sokakları, Kürdistan’ın Bağdat’ı dikkate almadan referandumu gerçekleştirmek istediği haberi ile çalkalanıyordu. Bu sebeple, Kürdistanlı heyetin ziyaretinin Irak sokaklarına olumlu bir etkisi oldu. Şii Ulusal Koalisyon heyetinin yakında Erbil’e yapacağı ziyaret, iki taraf arasındaki sorunların diyalog ile çözüleceği konusunda bir inanç olduğuna ve esnek bir ortamın oluşmasına katkı sağlayacak.

Abdullah Şahvan açıklamalarına devam ederek “Kürdistan yönetiminin görüşü ve duruşu sabit. Bağımsızlık referandumunun gerçekleştirilmesi için yeni bir tarih belirlenmesi ve sonuçlarının devletlerce tanınması konusunda Bağdat, uluslararası toplum ve ABD tarafından garanti verilmediği sürece, referandum ertelenmeyecek” dedi. Uluslararası toplum tarafından bu konularda Kürdistan’a güvence verilmesinin zaruri olduğunu çünkü, Bağdat’taki geçmiş hükümetin, Kürdistan bölgesi ile yaptığı anlaşmalara bağlı kalmadığını belirtti.