Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Silahlı gruplar, Afrika Havayolları’nın bilet satış sistemini ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’daki Afrika Havayolları, “yasadışı bir grubun” başkent Trablus’ta ofisindeki satış sisteminin kontrolünü ele geçirdiğini ve bu sebeple Doğu (Bingazi/ Sirenayka) bölgesindeki bilet sisteminin kapatıldığını duyurdu.

Şirket 27 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Doğu (Bingazi/ Sirenayka) bölgesinin bilet sistemini kapatmak zorunda kaldık” dedi. Şirket tarafından daha sonra yapılan başka bir açıklamada da bu durumun Bingazi, Benina, Ecdebiye, Sirte ve el-Beyda havalimanlarının satış ofislerinde bir arızaya yol açtığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, vatandaşlar ve şirket açısından şüpheli faaliyetler dolayısıyla şirketin Doğu bölgelerindeki şubelerinin satış ofislerinin geçici olartak hizmetlerini durdurduğu belirtildi.

“Şirketi, çatışmalardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Başkentte yer alan el-Nasr sokağındaki milis gücü korumasındaki ve doğu bölgesinde takip edilen bazı engelleri aştık. Ancak ne yazık ki Doğu bölgelerinde yaşayan halkımız, bu milisler tarafından sistemin kapatılması için bir şantaj aracı olarak kullanıldı” ifadeleri kullanıldı.

Şirket, bu durumun “satış sisteminin açık bir şekilde ihlalinin” bir sonucu olduğunu açıkladı. Yetkili makamların ve kamu yararıyla ilgilenen herkesin, bu milislere sınır koymasını isteyen şirket, ülkenin bu grupların zulümlerinden muztarip olduğuna dikkati çekti.

Söz konusu şirket, geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı açıklamada, rezervasyon sisteminin kendi kontrolleri dışına çıkması dolayısıyla ülke içerisinde ve dışarısındaki ofislerde sistemlerinin kesintiye uğradığını duyurmuştu.

Libya’daki Afrika Havayolları, geçtiğimiz Ocak ayında havalimanı çevresinde çıkan çatışmalar dolayısıyla ciddi hasarlara maruz kalmıştı. Çatışmalarda bir kargo uçağı da dahil, 5 uçak zarar görmüştü.