Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şili Devlet Başkanlığı seçimlerinde sağ- sol rekabeti! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şili’de seçmenler, dün muhafazakar aday Sebastian Pinera ve merkez sol adayı Alejandro Guillier’ın yarıştığı seçimlerin ikinci turunda oylarını kullandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Pinera oyların yüzde 54,6’sını alırken Guillier’in oy oranı yüzde 45,4’te kaldı.

Yaklaşık 14 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, oy kullanmak üzere seçmenler sandık başına gitti. 62 farklı ülkede yaşayan 40 bin Şili vatandaşı ise, Cumartesi günü itibariyle, başta Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da oy kullanmaya başladı. Latin Amerika’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Şili, Sosyalist Michelle Bachelet tarafından yönetiliyordu. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı bilgilere göre, Şili yasalarına göre aday olamayacak muhafazakar Bachelet, son 4 yılda, eşcinsellerin evlenmesine izin vermek, kürtaj yasağını kaldırmak gibi büyük değişiklikler yaptı.

İlk tur şaşırttı

Seçimin ilk tur sonucu, ülkede büyük bir şaşkınlık yarattı. Öyle ki 2010-2014 yıllarında devlet başkanlığı yapan, 68 yaşındaki milyarder Pinera, beklenenden daha düşük olarak oyların yüzde 36,6’sını, rakibi Guillier ise yüzde 22,7’sini aldı. Radikal solcu aday 46 yaşındaki Beatriz Sanchez de oyların yüzde 20’sini elde etti. Aynı zamanda gazeteci de olan Sanchez, elde ettiği başarıyla ülkedeki üçüncü siyasi güç haline geldi.

Şili’de 19 Kasım’da gerçekleşen ilk tur seçimlerinde 6 solcu aday, oyların yüzde 55’ine ulaştı. Ülkede yapılan son anket, sağcı ve solcu adayların başabaş yarıştığını, ancak seçmenlerin yüzde 21,4’ünün tereddütte kaldığını ortaya koydu. Talca Üniversitesi’ndeki Analist Merkezi yöneticisi Mauricio Morales, seçim sürecinin bu ikinci turunda, demokrasinin geri dönüşünden bu yana en belirsiz oylamanın yaşandığını belirtti. Morales, anketlerde görülen tahminlerdeki büyük başarısızlığın ardından Şili’deki seçim sonuçlarına dair önceden yapılan tahminlerin doğru sonuçlar vermediğini kaydetti.

Santiago Üniversitesi’nde analist Rene Jara, yaptığı açıklamada, “Rekabet, çok keskin olacak” diyerek, oylamada yüz bin oyun aşılmasının beklendiğini kaydetti. Santiago Üniversitesi’nde siyaset profesörü Rodrigo Ozorio ise, seçimin ilk turundan sonra açıklama yaparak, sonucun oy kullanacak seçmenlerin sayısıyla bağlantılı olacağını ve katılımın fazla olması durumunda Guillier’in kazanma şansının yüksek olduğunu belirtmişti.

68 yaşındaki Pinera, General Augusto Pinochet’in mirasçısı olan ve oyların 7,9’unu alan sağcı milliyetçi José Antonio Kast’ın desteğini de aldı. Ancak kazanan kim olursa olsun, parlamentoda çoğunluk bulunamayacak. Zira ilk turda ilk kez orantılı oyla düzenlenen yasama seçimleri, bölünmüş bir parlamentoya yol açtı. Ozorio, bu bağlamda yaptığı açıklamada, bir sonraki devlet başkanının ‘koalisyona ihtiyaç duyacağını’ söyleyerek, Sosyalist adaylarda bu durumun muhafazakar adaylara göre daha kolay olacağına dikkat çekti.

Augusto Pinochet’in diktatörlüğünden 17 yıl sonra Şili, 1990’dan bu yana bölgedeki siyasi istikrar ve ekonomik canlılığa önem veren bir kutup haline geldi.

Yaklaşık 10 yıl önce, Latin Amerika’da Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Küba, Ekvador, Hondoras, Nikaragua, Uruguay ve Venezuela, sol liderler tarafından yönetiliyordu. Ancak Arjantin’de Mauricio Macri, Brezilya’da Michel Temer ve Peru’da Pedro Pablo Kuczynski gibi sağ siyasetçiler iktidara geldi. Bölge, sağ siyasete doğru yönelmeye başladı.