Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şili, Pinochet’in 1.6 milyon dolarına el koydu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şili Yüksek Mahkemesi, önceki gün, yolsuzluk davası kapsamında 1973 yılından 1990 yılına kadar Şili’yi dikta rejimi ile yöneten General Augusto Pinochet’in 1.6 milyon dolar tutarındaki malvarlığına el konulduğunu açıkladı.

Mahkeme kararında, “Augusto Jose Ramon Pinochet Ugarte’ye ait 1 milyon 621 bin 554 dolar değerindeki şirkete el konuldu” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme kararı, “Riggs Bankası” olarak bilinen yolsuzluk davasında Pinochet’in servetini Amerika’daki Riggs Bankası’nda gizlemesine yardımcı olan Şilili yetkililerin geçirdiği soruşturmanın ardından geldi.

Bu karar ile birlikte, 2004 yılında Pinochet’in el konulan 5 milyon dolarının 2017’de tekrar ailesine geri iade edilmesi kararından kısmen geri adım atılmış oldu. Devlet, 2017’deki kararın iptali için davayı temyiz mahkemesine taşıdı. Ancak Yüksek Mahkeme eski diktatör ailesinin mallarının çoğunu elinde tutmasına izin verdi.

Riggs Bankası, 2005’te Pinochet’in banka hesaplarını gizlediğini itiraf ederek 16 milyon dolar para cezası ödedi.

Şili yargısı, yolsuzluk davasından Pinochet’e ev hapsi cezası verdi. Ancak dava sonuçlanmadan 2006’da öldü.-

Şili’yi 1973 yılından 1990 yılına kadar dikta rejimi ile yöneten General Augusto Pinochet, 91 yaşında öldü. Pinochet’in varisi olarak eşi Lucia Hiriart ve 5 çocuğu bulunuyor.