Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şin Bet Başkanı Nadav Argaman: 2017 yılının başından bu yana en az 200 eylemi engelledik! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail iç güvenlik birimi Şin Bet Başkanı Nadav Argaman, 2017 yılının başından bu yana Filistinliler tarafından çok sayıda İsraillinin öldürülmesini hedefleyen kitlesel intihar saldırıları da dâhil İsrail’e karşı yapılması planlanan en az 200 eylemin engellendiğini açıkladı.

Dün İsrail hükümetine sunulan bir raporda Argaman, Batı Şeria’daki sakinliğe rağmen güvenliğin kırılgan olduğunu, Hamas’ın, İsrail ile çatışmaya girmeye hazırlandığını belirtti.

Hamas’ın Gazze’deki askeri kanadının liderliği ve liderliğin yurtdışındaki merkezlerinin, istikrarın zayıflaması için Batı Şeria’da operasyon uygulamaya çaba sarf ettiğini belirten Argaman, İsrail güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla bu çabaların zorlaştığını kaydetti.

Argaman ayrıca bakanlara yönelik, 14 Temmuz’da yapılan operasyonlardan bu yana, Şin Bet tarafından saldırılar hususunda yapılan uyarılarda artış gözlemlendiği açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Şin Bet’in 70’ten fazla yerel eylemi engellediğini söyleyen Argaman, 2017 yılının başından bu yana intihar saldırıları, silahlı saldırılar ve adam kaçırma olayları da dâhil olmak üzere yaklaşık 200 büyük operasyonun önüne geçildiğini açıkladı. Ayrıca önümüzdeki hafta başlayacak olan ‘İbrani Bayramı’ sebebiyle terör örgütleri ve kişiler tarafından yapılacak olası saldırılar için daha fazla çaba sarf ettiklerini kaydetti.

“Gazze’deki durum aldatıcı bir sakinlik”

Batı Şeria’daki kırılgan durumdan söz ederken Gazze’ye de değinen Argaman, Gazze’deki mevcut durumu ‘aldatıcı bir sakinlik’ olarak nitelendirdi. Ayrıca 2014 yılındaki Gazze savaşından bu yana geçen dönemin, 30 yıldaki en sakin dönem oluğunu söylerken, Hamas’ın stratejik zorluklarla karşılaştığını, siyasi başarılar elde etmekte veya sektördeki sivil zorluklara etkili çözümler bulmakta güçlük çektiğini belirtti. Gazze Şeridi’ndeki sivil ve ekonomik durumun giderek kötüleştiği kanısında olan Argaman, altyapıda ciddi bir kriz olduğunu söyledi ve “İşsizlik oranının, maaş krizinin ve ulusal ürünlerdeki düşüşün büyük bir kısmında artış var” ifadelerini kullandı.