Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sina saldırganlarının kimliği hakkında polemikler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze’deki DEAŞ destekçilerine ait sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarda, Mısır Ordusuna yapılan saldırıda 3 mensubunun olduğu yönündeki mesnetsiz iddialar büyük tartışmalara yol açtı.

DEAŞ destekçilerine ait sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, “Gazze şeridinin güneyinde yer alan Refah şehrinden olan ve olayda hayatını kaybeden 3 genç, daha önce Kassam Tugaylarının safında yer alıyordu. Fotoğrafların Mısır Ordusu tarafından basına verilmesiyle kimlikleri teşhis edilmiştir.” Bu açıklamayı takip eden paylaşımlarda ise, asıl fotoğraflarının ve isimlerinin olduğu bilgilere yer verilmiş, aynı zamanda kimliklerinin aileleri tarafından da teşhis edildiği belirtilmişti.

Henüz hakkında resmi kaynaklardan açıklama gelmeyen bu bilgiler Mısır ve Gazze basınında yer almış, fakat daha sonra kaynaklar, sosyal medya üzerinden yayınlanan bu iddiaların mesnetsiz olduğunu ve Gazze şeridini hedefe aldığını belirterek, işaret edilen ailelerin bu konuda bir açıklama yapmadığını söylemişti.

Eğer Filistinli Gazzelilerin saldırıya karıştığı iddiası doğrulanırsa, Mısır ordusunun, “Gazze’deki radikal örgütler, Sina’da Mısıra karşı yapılan saldırıda yer aldı” yönündeki iddialarını güçlendirecektir. Nitekim bu durum sınırı koruma sözü veren Hamas’ı zor duruma sokmuş ve Mısır’ın Gazze krizini hafifletme çabalarının devamlılığı konusunda endişelere yol açmıştır.

Gazze haber kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, Hamasın aldığı sıkı önlemlere rağmen bazı radikal gruplar şehirden kaçma imkanı bularak, DEAŞ’a katılmışlardır. Açıklamanın devamında ise, bölgedeki bazı tünellerin denetimi ve kontrolünün radikal grupların elinde olduğu belirtildi.

Hamas, sınır noktasında daha katı önlemler almış ve Mısır tarafından boşaltılan bölgeyi yeniden inşa etmeye başlayarak, en büyük birlikleri oraya yerleştirmişti. Bu bağlamda, Hamas Hareketi’nin Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye dün yaptığı açıklamada, “Hareketimiz, dün Kuzey Sina yarımadasında Mısır ordusuna bağlı 21 askerin yaşamını yitirdiği saldırının ardından, sınır ihlallerinin önüne geçmek için Mısır-Gazze sınırında daha sıkı önlemler alacaktır” dedi.

DEAŞ terör örgütünün saldırısına kurban giden askerler için Gazze’deki Mısırlılar Topluluğunun hazırladığı taziyeyi ziyaret eden Haniye, “Emniyet kurumları ve siyasi kurumlar bugün burada bir toplantı yaparak olayın yankılarını irdeledi. Biz de bundan sonra daha sıkı önlemler alarak Gazze’yi her yönden güvenlik ihlallerine karşı koruyacağız’” dedi.

Hamas, kalleşçe yapılan terör saldırısını kınayarak, bu saldırılarla hedeflenen, Arap Ümmetinin huzur ve istikrarını bozmaktır dedi.

Gözlemcilerin ifadelerine göre, son zamanlarda Mısır-Hamas ilişkileri iyi gidiyordu. Hamas hareketi, başta Gazze olmak üzere Mısır aleyhinde hiçbir faaliyete izin verilmeyeceğine dair güvence vermişti. Fakat Sina saldırısı, Hamas üzerindeki baskıları arttıracak gibi görünüyor. Bu bağlamda Hareketin Mısır’daki imajının zedeleneceği ve Gazze şeridindeki krizin hafifletilmesi için yürütülen faaliyetleri etkileyeceği düşünülüyor.

Hamas dün yaptığı açıklamada, ‘’Bu olaydan faydalanacak birisi varsa o da Gazze şeridini boğmaya çalışanlardır’’ dedi. Hareket Sözcüsü Ebu Zehra, ‘’ Gazze krizinin hafifletilmesine tahammül edemeyenlerle, bu saldırının arkasında bulunanlar aynı kişilerdir’’ dedi.

Mısır ve halkına taziyelerini ileten Hamas Hareketi, bazı Filistinli gruplarla Gazze’deki taziye çadırına ziyaretler gerçekleştirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Kuzey Sina yarımadasındaki terör saldırısına kurban giden askerler için, Mısır lideri Abdulfettah Sisi’ye taziyesini iletti.
Abbas, Mısır halkının huzuruna kasteden saldırıyı ve terör belasını çok sert ifadelerle eleştirerek, terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin daha sert olmasını istedi ve bunlara karşı birlik mesajı verdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ‘’Cumhurbaşkanı Abbas, Mısırın refah ve huzura kavuşmasını temenni ediyor. Bölgedeki huzur ve güveni hedef alan komploların bertaraf edilmesi için Allah’a dua ediyor. Açıklamanın devamında da ‘’ Terör, bütün ümmeti hedef alıyor. Arzu edilen ise bu yıkıcı projelerin bertaraf edilmesidir’’ifadelerine yer verildi.