Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sina yeniden DEAŞ’ın hedefinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Askeri kontrol noktasına gerçekleştirilen saldırıların ardından Sina, yeniden DEAŞ’in hedefi haline geldi.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai yaptığı açıklamada, ‘’Kuzey Sina Yarımadası’ndaki ordu birlikleri, terör örgütlerinin Refah’ta bazı askeri kontrol merkezlerine saldırı girişimini engellemeyi başarmıştır. Bu bağlamda 40 terörist etkisiz hale getirilirken, örgütün orduya karşı saldırıda kullandığı 6 araç da imha edilmiştir’’ dedi.

Sözlerine şöyle devam eden Albay, bombalı araçla saldırı düzenlenen diğer bir noktada ise, 26 askerin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, teröristlerin, Kuzey Sina Yarımadası’ndaki El-Burs bölgesinde bulunan tabura saldırması sonucu, patlamalar meydana geldi. Açıklamanın devamında, tabur’a SUV tipi 12 araç ve onlarca motosikletle saldırı düzenleyen teröristler, 2 bombalı araca pusu kurarak infilak ettirmiş ve orayı kuşatmış. Son olarak ise Albay Ahmet Mensi’nin saldırı sonucu yaşamını yitirdiği gelen bilgiler arasında yer aldı.

DEAŞ’ın Mısır kolu yaptığı açıklamada, saldırıyı üstlenmiş bunun akabinde de Mısır Ordu Sözcüsü, Refah’ın güneyindeki saldırıdan 5 teröriste ait cesedin fotoğrafını yayınlamıştı.

Sina Yarımadası’nda, Kasım 2014’te terör örgütü DEAŞ’a biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını ‘Sina Vilayeti’ olarak değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı örgütün bu bölgede etkin olduğu biliniyor. Mısır yönetimi ‘Sina Vilayeti’ ismini reddetmiş ve böylece ülke basınında örgüt ‘Sina DEAŞ’ı olarak yer almıştı.