Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sina’da açılan İslami kültür merkezlerine halkın ilgisi yoğun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Sina: Şarku’l Avsat

Kuzey Sina’nın merkezi el-Ariş’te okuyan öğrenci Muhammed Hasan her hafta cumartesi, salı ve çarşamba akşamları Sina’daki en büyük mescitlerden biri olan Nasr Mesci’din üst katında kurulan merkezde eğitim görüyor. Farklı yaştan erkek ve kadın toplam 200 kişinin eğitim gördüğü merkezde Kuran ilimleri, hadis ve tefsir alanında uzman hocalar dini eğitim veriyor. Derslerde İslamın barış yolu olduğu ve radikal düşüncelere deliller ile birlikte karşı çıktığı vurgulanıyor.

Hasan açıklamasında “Uzun süredir bu fikirleri bana asıl kaynaklarından anlatacak birini arıyordum” diyor ve ekliyor:
“Aradığım şeyi, Mısır Vakıflar Bakanlığı tarafından Kuzey Sina’da açılan İslami Kültür Merkezi’nde buldum.”
Sina Yarımadası’nın orta ve kuzey kesimleri DEAŞ yanlısı tekfirci radikal cemaatler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. Ordu ve polis güçleri bölgeyi radikallerden temizlemek için Bu yılın şubat ayından bu yana “2018 Sina Operasyonu” adı altında geniş çaplı operasyonlar gerçekleştiriyor.

Hasan, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada el-Ariş kentinde yaşadığını ve özel bir şirkette çalıştığını belirtirken dini esasları ile öğrenmenin kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor.

Bölgede yaşayan diğer vatandaşlardan Necva es-Seyyid 3 çocuk annesi. Diğer 20 kadınla birlikte Vakıflar Bakanlığı tarafından kurulan İslami Kültür Merkezi’nde eğitim gördüğünü söylüyor. Ailesini radikal düşüncelerden uzaklaştırarak doğru bir din anlayışı üzerine yetiştirmek için İslami Kültür Merkezi’ne gittiğini belirten Necva, derslerinin öğleden sonra olduğunu dile getiriyor.

Kuzey Sina Vakıflar Müdürlüğü tarafından daha önce yapılan bir basın açıklamasında Kuzey Sina’daki el-Ariş, Bir el-Abd ve Hasne’de açılan ve Vakıflar Bakanlığı’na bağlı olan üç İslami kültür merkezinin 261 kişiye eğitim verdiği belirtildi. Bu merkezlerde eğitim görenlerin derslerden geri kalmamaları için gerekli ihtiyaçlarının karşılandığının belirtildiği açıklamada eğitim için alanında uzman hocalar seçildiği vurgulandı. Merkezlerdeki eğitim iki sene sürerken kurstan mezun olan erkeklere vâiz olarak çalışma, kadınlara da kız Kur’an-ı Kerim kurslarında vâize olma imkânı sağlanıyor.

Açıklamada merkezlerdeki eğitimin başarılı bir şekilde devam ettiği ve birkaç ay daha aralıksız bir şekilde süreceği belirtilirken merkeze başvuru yapan birçok kişinin eğitim seviyelerinin belirlenmesi için belirli sınavlara tabi tutulduğu ifade ediliyor.

Vakıflar Bakanlığı’nın Kuzey Sina Temsilcisi Şeyh Muhammed el-Aş konuya daire yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Halkın merkezlere bu kadar yoğun ilgi göstermesi onların radikal fikirlerle ne kadar mücadele etmek istediğini ve uzlaşı temelli din görüşünü meşru eğitim yolları ile yaymak istediğini ortaya koyuyor.”