Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Singapur Müftüsü: Dinlerin, radikal ideolojilerle mücadele etmesi gerek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/ Velid Abdurrahman

Singapur’un başkentinde dün sona eren Küresel Çeşitlilik Dünyasında Dini Değerler Konferansı’nda mevcut sorunların yönetimini takip etmek için söz konusu konferansın yıllık düzenlenmesine karar verildi. Singapur Müftüsü Dr. Muhammed Fatris, dinlerin barış, eşit ve ortak bir kalkınma içinde yaşaması gerektiğini ayrıca soyutlanma ve tecride çağıran radikal ideolojilerle mücadele etmesinin de elzem olduğunu vurguladı.

‘Barış Ve Barışçı Toplumları Destekleme Forumu’ ile Singapur Müslümanla Konseyi’ tarafından düzenlenen ve dini temsilciler, seçkinler ve çok sayıda âlimin katıldığı konferans 2 günlük bir programın ardından sona erdi.

Singapur Devlet Başkanı Halime Yakub, Barışı Destekleme Forumu’nun rolüne ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Fetva verme Konseyi Başkanı Şeyh Abdullah bin Biyye’nin çabalarına övgüde bulundu.

Foruma katılan heyeti kabul eden Singapur Devlet Başkanı, “İnsanlık tarihi açısından bir utanç olan ve radikalizmin birçok yerde hüküm sürdüğü bu dönemlerde BAE’nin böyle güzel girişimlerde bulunması elbette şaşılacak bir durum değil” dedi.

Singapur Müftüsü Dr. Fatris, gelecekteki kurumların inşasına nasıl yatırım yapılacağının dinlerin karşı karşıya olduğu bir zorluk olduğunu söyledi. Benzeri görülmemiş bir küreselleşme karşısında gelecekteki sorunlarla başa çıkabilecek âlimlerin nasıl yetiştirilebileceğini sorgularken, dinlerin insani değerleri zenginleştirme ve çeşitlilik toplumunun ortak yararına hizmet edecek etkili bir kaynak oluşturabileceğini vurguladı. Ancak bunun tak bir şartı olduğun söyleyen Fatris, “Gerçekten daha koordineli bir gelecek inşa etmeye kararlıysak birlikte çalışmamız gerek” dedi. Dinlerin barış içinde, eşit ve ortak bir kalkınma içinde yaşaması gerektiğini ayrıca soyutlanma ve tecride çağıran radikal ideolojilerle mücadele etmesinin de elzem olduğunu vurguladı.