Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sinir gazı, etkileri ve belirtileri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus askeri istihbaratında eski bir albay olan Sergei Skripal ve kızı Yulia’nın İngiltere’nin Salisbury şehrinde bilicini kaybetmiş olarak bulunması özellikle İngiltere’de geniş yankı uyandırdı.

Sinir gazıyla zehirlenen Skripal ve kızı Yulia, bölgedeki hastaneye sevk edildi. İkisinin de durumu ciddiyetini koruyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, çifte ajan Sergei Skripal’in zehirlenmesinde Rusya’nın parmağı olduğunun kanıtlanması durumunda İngiltere’nin bu duruma karşılık vereceğini söyledi. Bu olay Suriye’deki savaşın neden olduğu Moskova ve Londra arasındaki gerginliği artıracak gibi görünüyor.

Sinir gazı nedir?

Doktorların Daily Mirror gazetesine yaptıkları açıklamada, yeşil rengi olan bu kokusuz, sıvı maddenin insanlar üzerindeki en etkili toksik maddelerden biri olduğunu belirtti. Rejimin, bu maddenin en bilinen türlerinden olan sarin gazını Suriye’deki siviller üzerinde kullanıldığından şüpheleniliyor.

Açık havaya yayılan maddeyi soluyan insanlar dakikalar içinde ölür. Ayrıca cilt bu maddeyi kolaylıkla emer.

Bu malzemenin belirli kişileri öldürmek veya belirli bir çevreyi zehirlemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Etkileri ve semptomları

Bu sıvı özellikle sinir sistemini etkiler. Sinir ve kaslar arasındaki iletişimi azaltarak, kas hareketlerinin azalmasına ve felçle sonuçlanan fonksiyon kaybına neden olur.

Bu toksik maddenin belirtileri arasında, burun ve salya akıntısı, gözlerde sulanma ve görüşte bozukluk, mide bulantısı, kusma, ishal, kasılma ve çoğu zaman ölüme neden olan solunum durması bulunuyor.

Nasıl kullanılır?

Bu gaz genellikle hedefe yakından kullanılır. Çünkü doğrudan teneffüs edilmedikçe veya doğrudan cilde püskürtülmediği sürece öldürücü değildir.
Katil, kurbanını öldürmek için büyük miktarlara ihtiyaç duymaz. Son derece zehirli olan bu gaz odalarda ve iç mekanlarda hareket eder.
Gaz aynı zamanda kullanıcı için ciddi bir risk oluşturmaktadır, koruyucu bir ceket giymeli, kullanımdan sonra ellerini ve yüzünü iyice yıkamalıdır.

Tedavi

Sinir gazına maruz kalan kişiler sadece acilen hastaneye kaldırıldıkları takdirde tedavi edilebilir. Genellikle bir çeşit panzehir vücuttaki gaz etkisini tersine çevirmeye yardımcı olur. Tıbbi raporlar bu gaza maruz kaldıktan sonra hayatta kalabilen kişi oranının çok düşük olduğunu göstermektedir.