Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sınırı geçmeye çalışan 6 Filistinli öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye’nin yaptığı açıklamaya göre, Gazze’deki patlamada Hamas Hareketi’ne bağlı Kassam Tugayları’ndan 6 Filistinli genç öldürüldü. Patlama, tugayların İsrail tarafından hazırlanan tehlikeli bir güvenlik atağını takip ettikleri bir sırada gerçekleşti.

Heniyye, Tugayların cenazesi sırasında yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Kassam tugaylarının başını çektiği Filistin direnişi; İsrail işgalcileri ile güvenlik, basın, siyaset ve medya gibi çeşitli cephelerde de açık fikirlilikle savaşmaktadır. ‘Kassam’ Allah’ın inayeti ile yüzlerce güvenlik ve istihbarat operasyonunu da engellemiştir. Tugaylar, Filistin direnişinin güvenlik derinliğini korumak için güçlü bir güvenlik operasyonu gerçekleştirdiler. İşgalle birlikte daha açık bir hale gelen bu savaş ise; bizdeki güç, güven ve istikrarı artıracaktır. Askerlerimizi bugün son yol yolculuklarına uğurluyoruz. Ayrılık acısına rağmen, zaferin gücünü de hissediyoruz. Direniş, Filistin topraklarında daha nice zaferler verecek ve işgalcileri darbeleriyle ezecektir.”

6 Kassam Tugayı, Gazze Şeridi’nde yer alan Deir el-Balah’taki patlamada hayatını kaybetmişti.

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudret, Deir el-Balah’ta bulunan El Aksa Şehitler Hastanesi’ne 6 şehit ve 3 yaralının ulaştırıldığını bildirdi.

Kassam Tugayları yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dün akşam bombalamanın gerçekleştiği sırada altı unsur, Filistin halkını ve direnişini zayıflatmak için son on yıl boyunca Gazze Şeridi’nde ihtilal yapan İsrail tarafından yerleştirilen en büyük teknikteki casusluk sistemini engelledi.”

İsrail ise, patlamayla ilgisi olmadığını savunuyor.

Kassam’dan gelen diğer bir açıklama ise şöyle: “Şehitlerimiz sisteme ulaşmayı başardı ve böylelikle halkımızı en yüksek tehlikeden korudular. İsrail’in güvendiği bu büyük istihbarat programını başarısızlığa uğrattılar.”

El-Kassam olayda ayrıca başka önemli tarafların da bulunduğunu ve onları Filistin halkı için açığa çıkaracaklarını bildirerek şu ifadelere de yer verdi:

“Bir sonraki adımımız da olayda payı bulunan diğer failleri açığa çıkarmaktır. İşgal ise hem bu suçtan hem de diğer suçlardan ayrıca sorumludur. İsrail, bunun bedelini ağır ödeyecek; onları acı verici bir sonuç bekliyor. Tugay şehitleri, içerisinde bubi tuzağı olan bu tehlikeli sistemle uğraşırken halkı için ruhlarını feda etti. Bugün, bu mücahit grubun önünde tüm ihtişamımızla duruyoruz. Onlar ki yıllar boyunca, işgalle birlikte zihnin savaşı bağlamında hassas görevler gerçekleştirdiler. Direniş projesini korumada önemli başarılar elde ettiler. En sonuncusu ve en tehlikelisi de işte bu olaydı.”

Patlamada öldürülen isimler cenazede tek tek anıldı.

O isimler ise şöyle:

Saha Komutanı Mahmud Velid Hasan el-Üstad, Saha Komutanı Vissam Ahmed Muhammed Ebu Mahruk, Saha Komutanı Tahir İsam Selamet Şahin, Saha Komutanı Musa İbrahim Mahmud Selman, Mücahid Mahmud Muhammed Abdurrahman et-Tavaşi, Mücahit Mahmut Said Hilmi el-Kişavi.

Ancak İsrail Hamas’ın açıklamalarını kabul etmedi. İsrail Ordu Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ordunun bu olayla hiçbir şekilde alakası yoktur,” dedi.

Kanal 10 ise yaptığı yayında şu ifadelere yer verdi:

“Hamas militanları, 2014 yılına ait savaşın kalıntılarından olan bir füzeyi sökmeye çalıştıkları bir sırada, Gazze Şeridi’nde patlama meydana geldi.”

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan daha sonra yapılan açıklamaya göre, Gazze’nin güneyindeki iki gösterici de İsrail güçleri tarafından ateş açılarak öldürüldü.

İsrail ordusu ise, sınırı aşan bir grup genci hedef aldıkları söyledi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Avichai Adrei, ‘Teröristlerin İsrail’e sızmasını engellemek için bir girişimde bulunduklarını’ ifade etti.