Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sinyora seçimlere katılmayacağını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Lübnan Başbakanı ve Müstakbel Hareketi lideri Fuad Sinyora, 9 yıllık parlamento çalışması sonrasında seçimlere aday olmayacağını açıkladı.

Söz konusu karar, Sinyora’nın Sayda şehrinden aday olması konusunda Başbakan Saad Hariri’nin yaptığı açıklamalar sonrasında geldi.

Sinyora, 5 Mart günü Sayda-Cezzine bölgeleri seçimlerine ilişkin çeşitli nedenlerden ötürü böyle bir karar aldığını duyurdu. Nitekim Müstakbel Hareketi’nin yeni yasa uyarınca bu bölgelerde iki sandalyeye sahip olmasına izin verilmiyor.

Müstakbel Hareketi lideri yaptığı bir basın toplantısında, bu kararın Müstakbel Hareketi’nden ayrılacağı anlamına gelmediğini de vurguladı.

Sinyora, “Bu dönemde, parlamento çalışmalarımı bir gün bile bırakmadım. Ancak beşinci Hariri hükümetinin istifasından sonra ve Refik Hariri’nin suikastından önce yaşanan başarısızlıklar ve sorunlar ışığında bakanlık görevimden ayrılmak ve özel sektördeki görevime geri dönmek için Başbakan ile görüştüm” dedi.

Başbakan Hariri’nin suikastından sonra başbakanlık görevini yürüten Sinyora, bu döneme dair “Başbakan olarak, intikam amacıyla değil, katil ve suçluları açığa çıkarmak, adaleti sağlamak ve ülkede siyasi geleceği muhafaza etmek için Lübnan’da özel bir uluslararası mahkemenin kurulması için çalıştım. Bu mahkemenin kurulma kararı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 7. fıkrası ve 1757 sayılı kararı uyarınca verildi. Aynı şekilde iki kardeş ve komşu ülke olan Lübnan ve Suriye arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için çalıştım” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Fuad Sinyora, ilk başta Devleti restore etmeyi ve kurumlarını korumayı başardıklarını söylerken, “Ancak özellikle 2008 yılında Beyrut’ta Hizbullah’ın askeri müdahalesinden sonra yasadışı silahların engellenmesi konusunda başarısız olduk” dedi.

Sinyora konuşmasını şöyle sürdürdü; “Aynı şekilde 2006 yılında İsrail saldırganlığının yerle bir ettiği alanların restorasyonunu hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Güney Lübnan’da, Bekaa’da ve kuzey bölgelerinde yıkılan yerlerin, Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap kardeş ve dost ülkelerden sağlanan yardımlar sayesinde inşasını tamamladık”

Parlamento seçimlerine adaylığına da değinen Fuad Sinyora, Hariri’nin 2009 yılında kendisinden “Sayda şehrinde parlamento koltuğuna aday olmasını ve Müstakbel Hareketi’nin parlamento bloğu başkanlığını devralmasını istediğini” söyledi. Bu bağlamda Sinyora, o tarihten bu yana parlamento seçimlerinin yapılmadığını belirtti.

Eski Başbakan Sinyora, Hariri’nin Suudi Arabistan ziyaretine ilişkin bir soruya da “Bu ziyaretten, sadece Suudi Arabistan ve Körfez ile kurulan ilişkilerimizden değil, tüm Arap ülkeleriyle olan ilişkilerimizden çok memnunuz. Çünkü nihayetinde, Lübnanlıların çıkarları ve ekonomik menfaatleriyle ilgilenmek zorundayız. Bu çıkarlarda yalnızca Arap ülkeleriyle kurulan ilişkilerin güçlendirilmesi değil, özellikle çok büyük ekonomik ilişkilere sahip olduğumuz ülkelerle ve bu ülkelerdeki Lübnanlılarla olan ilişkilerimizin de katkısı var. Fakat benim, her zaman devlete, otoriteye saygı ve iç işlerine müdahale etmeme temeline dayalı olarak Arap ülkeleri ve dost ülkelerle iyi ilişkilerim var. Sadece uzaktan konuşmuyor, bizzat uyguluyorum” dedi.