Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sirte kenti DEAŞ’tan temizlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’da terörle mücadele sürüyor. Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı kuvvetlerin resmi sözcüsü Tuğgeneral Muhammed Gasri, DEAŞ’ın yalnızca bir devlet için değil tüm uluslar için bir tehlike haline geldiğini söyledi. Gasri, Sirte kentinin güneyini DEAŞ’tan temizlediklerini duyurdu. Gasri “DEAŞ artık Sirte kentinde yok” ifadesini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı’ndan (USAFRİCOM) yapılan açıklamada da Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Sirte’de DEAŞ mevzilerini bombaladığı belirtildi. Ancak öldürülen teröristlere yönelik bir açıklama yapılmadı.

USAFRİCOM’un Almanya’daki ofisinden yapılan açıklamada operasyonun Sirte’nin güneydoğusuna 100 mil uzakta düzenlendiği vurgulandı. Bölgenin Libya kontrolünde olmadığı, DEAŞ militanlarının her türlü faaliyeti kolaylıkla yürütebildikleri kaydedildi.

Sirac hükümetinin uluslararası toplumun kabulünden sonra ABD, DEAŞ’a 17 militanının ölümüne sebep olan 6 hava saldırısı düzenledi. Kentin yeniden ele geçirilmesi 2016 Aralık ayında Amerikan’ın desteğiyle gerçekleşmişti. Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından kısa süre sonra ikinci hava saldırısı da düzenlendi.

Libya’dan ortak operasyon açıklaması

Libya Yönetimi de ABD’nin Libyalıların yanında olduğunu ve teröre karşı mücadelelerini desteklediği duyurdu. Operasyonların, terörün ülkede mevzilenmesinin önüne geçebilmek adına sürdürüldüğünü belirtti.
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Faiz Sirac’ın resmi sözcülüğünden de DEAŞ’a karşı başlatılan Bünyan-ı Mersus adlı operasyona ilişkin açıklama geldi Şark’ul Avsat’a yapılan açıklamada ABD operasyonun deniz üzerinden, insansız hava uçaklarıyla düzenlendiği kaydedildi. Ayrıca Sirac, kuvvetlerinin DEAŞ’ın bu bölgelerde verdiği zararın önüne geçebilmek adına temizlik harekatı başlatıldığı kaydedildi.

DEAŞ militanlarının kaçışı sürüyor

DEAŞ’ın 2015’te ele geçirdiği sahil kentinden 7 ay süren operasyonlar bölgenin güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Operasyonlar sırasında yüzlerce DEAŞ militanının çöldeki kamplara sığındığı tahmin ediliyor. Başsavcı Sıddık Süer, Trablus’ta yaptığı basın açıklamasında “DEAŞ çölde, Libyalı Mehdi Salim liderliğinde her birinin ayrı ayrı komutanı olan ve üç tugaydan oluşan bir ordu kurdu. Şu anda DEAŞ’ın varlığı çölde devam ediyor” dedi.