Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, 30 Haziran Devrimi, bölgede radikalizm ve ayrılıkçılığı önledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 30 Haziran 2013 Devrimi’nin, bölgedeki radikalizm, terör ve ayrılıkçılık dalgasını durdurarak, güvenlik, kalkınma, barış ve hayır dalgasına çevirdiğini söyledi.

Sisi, 30 Haziran Mısır Devrimi’ni 5. Yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Mısır halkının dünyaya 30 Haziran devrimi ile terör, ayrımcılık ve radikalizm dalgasını kalkınma, hayır ve barış dalgasına dönüştürme iradesini açıkça duyurduğunu ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü;

“30 Haziran günü kadın, çocuk, genç bütün Mısırlılar aralarında komplocu ve hainlere yer olmadığını, vatana bağlılıktan başka bir kıblelerinin olmadığını göstermek için sokaklara inmiştir. Bölgeyi kasıp kavuran radikalizm ve ayrılıkçılık dalgasını durduran Mısır halkı, her zaman için tarihin akışını yönlendiren sözü söylemiştir.”

Mısır ve bölge ülkelerinin, 2011 yılından sonra geçirdiği fırtınalı yılların kendilerine 3 temel mesaj verdiğini belirten Sisi, bu yılların bölgeye, siyasi istikrarsızlık, terör ve silahlı şiddetin yayılması ve ekonominin çöküşü gibi tehlikeler getirdiğini sözlerine ekledi.

Konuşmasında, Mısır’ın geçirdiği fırtınadan sonra yeniden yapılanma ve reform dönemine girdiğini belirten Sisi, yeniden yapılanma yolunun zor olmasına rağmen reformların yapılmaması halinde daha büyük problemlerle karşılaşabileceklerinin altını çizdi.