Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi 4 yıllık süreçteki başarılarını açıkladı: Modern bir devlet inşa etmeye çalışıyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Müslüman Kardeşler üyesi eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dönemine işaret ederek şu an modern, demokratik, sivil bir devlet kurmaya çalışıldığına dikkat çekti. Sisi, Mısırlıların bir yandan teröre karşı savaş verirken bir yandan da “geleceği inşa etme savaşı” verdiklerini vurguladı.

‘Anavatanın Hikayesi’ adlı konferansta konuşan Mısır Cumhurbaşkanı’nın son dört yılda gerçekleştirilen başarılardan söz etmesi Sisi’nin önümüzdeki mart ayı sonunda yapılacak olan seçimlerde ikinci kez cumhurbaşkanlığına aday olmaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı. Sisi, görevi süresince Mısır’ın “ekonomik kalkınma göstergelerinde benzeri görülmemiş bir patlama” yaşadığın, görev süresinin dolmasına az bir süre kaldığı için bunları dile getirmediğini belirtti. Mısır Cumhurbaşkanı, yine de halkın tüm rakamları ve verileri öğrenmek istediği için yapılan icraatları anlattığını kaydetti. Sisi ulusal güvenlik söz konusu olduğundan bazı konuları açıklayamadığını ancak halkın bu bilgilerin milli güvenliğin en önemli direkleri olduğunu bildiğini kaydetti.

İşsizlik oranını azaltmaya ve Mısırlılar için istihdam yaratmaya çalıştığına dikkat çeken Mısır Cumhurbaşkanı, özellikle kriz yaşanan Arap bölgesinden ülkeye dönen Mısırlılılar için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Sisi, “Mısır, inşaat ve yeniden yapılanma alanında Uluslar arası alanda takdir gören imajını geri kazandı. Yabancı sermayeyi bölgeye çekmek için Süveyş Kanalı’nın altyapı, yol ve tünellerinin inşasının yanı sıra su ve kanalizasyon şebekelerinin kurulması Mısır sanayinin merkezi haline geldi” ifadelerini kullandı.

Sisi, bir diğer hedefinin ise devletin ulusal güvenliğini sağlamak için orduyu güçlendirerek ülkenin olanaklarını ve servetini savunmak olduğu belirtti.

Suriye, Irak, Libya ve Yemen gibi ülkelerde yaşanan olaylardan kaynaklanan kayıpların devasa olduğuna dikkati çeken Mısır Cumhurbaşkanı, uluslararası alanda yapılan bazı tahminlere göre felaketlerin geride yaklaşık 900 milyar dolarlık zarar görmüş bir altyapı, 1,4 milyon can kaybı ve 15 milyondan fazla mülteci bıraktığını söyledi.

3 buçuk ila 4 milyar dolarlık bir maliyetle elektrik hatlarının yapımının devam ettiğini söyleyen Sisi, doğal gaz rezervlerinin 2010-2014 dönemine oranla 8 kat artırılarak 36.8 trilyon metre küpe ulaşacağını belirtti. Sisi, günde 5 milyon metreküp hedefine ulaşmak için yapılan toplam 12.6 milyar dolarlık doğal gaz yatırım projeleriyle 2010-2014 dönemine kıyasla yüzde 130 oranında bir artış sağlandığını vurguladı.

Artmakta olan nüfus ile baş edebilmek için kentsel alanların artırılmasına odaklandığını belirten Mısır Cumhurbaşkanı, Mısır’ın ekonomik büyüme göstergelerinde benzeri görülmemiş bir patlama yaşadığını vurguladı. 2014 yılında 16 milyar dolar olan nakit rezervinin 37 milyar dolara çıkarıldığını söyleyen Mısır Cumhurbaşkanı 4 milyar dolarlık ihracat ve 16 milyar dolarlık ithalat ile son iki yıldaki bütçe açığı dengesinin 20 milyar dolara gerilediğini belirtti.

İşsizlik oranının yüzde 13,4’ten yüzde 11,9’a indiğinin altını çizen Sisi, enflasyonun da bu ay içerisinde yüzde 13’lük bir hedefle enflasyon yüzde 35’ten yüzde 22’ye kadar düştüğünü kaydetti. Sisi, GSYH’ya oranla bütçe açığının 2013 yılında yüzde 16,7 iken 2017 yılında yüzde 10,9’a gerilediğini ve 2016-2017 mali yılında doğrudan yabancı yatırım girişinin yüzde 14 oranında arttığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı, 2014 ortasından bu yana kalkınma projelerine yapılan yatırımlara da değinerek kentsel kalkınma için yürütülen konut ve inşaat projelerinin değerininyaklaşık 23 milyar dolara ulaştığına işaret etti. Devletin sosyal konut ve gecekondu mahalleleri için ek bir plan uyguladığı ve tehlikeli bölgelere dönüşen gecekondu mahalleleri sakinleri için 25 bin konut inşa etmeye başladığını vurguladı.

Kara yolları alanında büyük bir değişimin gerçekleştirildiğini ifade eden Sisi, 30 Haziran 2018’e kadar 7 bin kilometre yolun yapımının tamamlanacağını ve toplam maliyetin 4,8 milyar dolar olacağını söyledi. Elektrik üretimindeki kronik açığın da kapatılacağını vurguladı.

Devletin, günde 3 proje gerçekleştirerek 11 bine yakın projeyi tamamladığının altını çizen Sisi 30 Haziran 2018’de Mısır kırsalındaki bir buçuk milyon dönümlük alana ek olarak 200 bin dönümlük tarımsal alan daha açacalarını kaydetti.

Yasadışı göç dosyasının da gündemlerinde olduğunu belirten Mısır Cumhurbaşkanı, yüzlerce Mısırlı genci göç etmek üzere çıktıkları yolda Akdeniz’de boğularak kaybettiklerinin altını çizerek “Geçen yılın eylül ayından bu yana Avrupa’ya doğru tek bir tekne bile Mısır’dan çıkmadı ve İnşallah da çıkmayacak” ifadelerini kullandı.

Mısır’dakazanılan popülerliğini korumak için ertelemesi talep edilen reform kararılarını almada tereddüt etmediğini söyleyen Sisi, reform olmaksızın devletin çalışan ve emekli maaşlarını ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini ve hizmette bulunamayacağını belirtti.

Reform sürecinin başladığını ve sonuçlarının kısa sürede ortaya çıkacağını vurgulayan Mısır Cumhurbaşkanı, “Mısır bugün, uluslararası gücüne geri döndü. Çetin bir mücadele verdi. Kardeş Arap devletlerinin yardımlarına içtenlikle katılıyoruz” diye konuştu.

Sisi’nin diplomasi hamleleri

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır toplumundan çok sayıda temsilcinin katılımıyla düzenlenen ve üç gün sürmesi planlanan Anavatanın Hikayesi adlı konferansın ilk oturumu süresince gerçekleştirilen başarılar ve projeler hakkındakapsamlı bir sunum yaptı. Sisi konferans çerçevesinde düzenlenecek ‘Cumhurbaşkanı’na Sorun’ platformu ile vatandaşların sorularına cevap verecek.

Cumhurbaşkanı Sisi, anayasaya göre sadece 25 milletvekilinin önerisine ihtiyaç duymasına rağmen 596 koltuktan 530’unun desteğini alarak halihazırda adaylık şartlarını yerine getirmiş durumda. Ancak Sisi, kısa süre öncesine kadar cumhurbaşkanlığı yarışana katılmaya niyetinin olmadığını söylüyordu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi bir yandan ülke içinde adımlarına hız verirken diğer yandan da Uluslararası alandaki diplomasi hamlelerini de sıklaştırdı. Sisi, Etiyopya Başbakanı Haile Mariam Dessalines ile Kahire’de bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri tarafından ‘çok önemli’ olarak nitelendirilen görüşmenin iki ülkenin de engellerin üstesinden gelme yönündeki politik iradesinin açık bir göstergesi olduğu belirtildi.

Sisi-Dessalines görüşmesinin ardından taraflar arasında stratejik ortaklık ve işbirliğinin temelleri atıldı. Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında imzalanan anlaşmanın ilkelerine olan bağlılıkğı teyit etmek için bir bildiri yayınlanacağı duyuruldu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Etiyopyalı mevkidaşı Workneh Gebeyehu, Sisi ve Dessalines başkanlığındaki ortak yüksek komisyon çalışmalarının hazırlık toplantıları çerçevesinde dün bir araya geldi. İki bakan, taraflar arasındaki işbirliğini güçlendirme konusunu ve ortak bölgesel sorunların çözümü için izlenecek siyasi yolu görüştü.

Mısır’ın ortak tüm alanlarda Etiyopya ile işbirliğini güçlendirme kararlılığını vurgulayan Samih Şükri, “Her iki hükümetin de ticaret hacmini artırmak için birlikte çalışmakbizim görevimizdir. Etiyopya’da özellikle tarım, sanayi ve eczacılık alanlarında Mısır yatırımlarının daha fazla önünü açılıyor” ifadelerini kullandı. Mısır ile Etiyopya arasında ticari koordinasyonun sağlanması için büyük bir potansiyelin var olduğuna kesin bir şekilde ikna olduğunu ifade eden Şükri, özellikle terör tehditleri karşısında taraflar arasındaki güvenlik işbirliğinin güçlendirileceğine inandığını belirtti. Mısır Dışişleri Bakanı, Mısır, Etiyopya ve Sudan tarafından imzalanan mutabakat ile Etiyopya’daki Nil havzasında yapılan Büyük Etiyopya Rönesansı Barajı’nı başarılı bir işbirliği modeli olarak nitelendirdi.