Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Afrika gezisine başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi 4 gün sürecek Afrika gezisine başlıyor. Sisi gezi kapsamında Tanzanya, Ruanda, Gabon ve Çad’a gidecek. Mısır Devlet Başkanı Resmi Sözcüsü ve Büyükelçi Alaa Yusuf, “Cumhurbaşkanın Afrika gezisi, Mısır’ın Afrika kıtasına açılması, oradaki ülkelerle her alanda ilişkileri güçlendirmek, Afrikalı kardeşleriyle iletişim ve birlikteliği yoğunlaştırmak, söz konusu ülkelerle tüm alanlarda yardımlaşma hedeflenirken, özellikle ticari ve ekonomi alanlarında yardımın desteklenmesi için gerçekleşmekte” dedi.

Sözcü, Sisi’nin söz konusu ülkelerin başkanlarıyla iki ülke arasında yardımlaşmayı arttırma hakkında ve Afrika kıtasının maruz kaldığı provokasyonlarla nasıl başa çıkılacağını konuşmak için görüşmeler yapmasının beklenmekte olduğunu söyledi. Ayrıca bölgede gerçekleşen önemli yeni gelişmeler özellikle de Mısır’ın BM güvenlik konseyi ve Afrika Birliği Barış Konseyi’ne üye olması sebebiyle kıtada barış ve güveni korumaya yönelik konuşmaların yapılmasının ön görüldüğünü söyledi.

Sisi, Mısır’da Arap Endüstri Kurumu Başkanı Tümgeneral Abdulaziz Seyf ile bir araya geldi. Görüşmede Seyf, Sisi’ye Tanzanya, Kamerun, Fildişi Sahilleri’ni kapsayan son Afrika gezisi hakkında rapor verdi. Ayrıca Kurum Başkanı, her 3 ülkenin de yetkililerinin kurumun ürettiklerini satın almaya büyük önem gösterdiklerini ve birçok alanda iş birliği ve tecrübe imkanı sunduklarını belirtti. Kuruma bağlı fabrikalar yüksek kalitede askeri ve sivil ürünler üretebilme gücü ve uzmanlığına sahipler. Arap

Cumhurbaşkanı Sisi, ulusal sanayi ve ekonomi kurumu sayılması hasebiyle Arap Endüstri Kurumu’nun gelişimsel rolünün önemini vurguladı. Kurumun geliştirilmesi ve modernleştirilmesine önem gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Bunun yanı sıra yabancı ülkelerle özellikle de Afrika ülkeleri ile iş birliği yapma konusunda çaba sarf etmeye devam edilmesinin altını çizdi.

Toplantıda, Arap Endüstri Kurumu’nun askeri ve sivil alanlarda yaptığı çalışmalar konuşuldu. Kurum özellikle sivil üretimde birçok projeye katılmakta. Altyapı, su arıtma projeleri, kanalizasyon projeleri, yenilenebilir enerji kullanımı için elektrik üretim cihazları projeleri bunlardan bazılarıdır. Bunun yanında farklı alanlarda kullanım için araba üretimi de yapmakta. Bununla birlikte kurumun esas üretim alanı askeri cihazlardır.