Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Askeri üniforma giyip savaşmaya hazırım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, hiç kimsenin Mısır’a dokunmaya cesaret edemeyeceğini vurguladı. Sisi ayrıca, “Askeri üniforma giyip kahraman askerlerle birlikte savaşmaya hazırım” açıklamasında bulundu.

Sisi, bugün, Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne verdiği bir eğitim seminerinde, “Vallahi, Mısır düşerse tüm ümmet çöker. Allah adına yemin ediyorum, bunu ben Mısırlı olduğum için söylemiyorum. Açık konuşmamız gerekirse, biz 100 milyon kişiyiz, biz kalbiz. Biz ümmetin kalbiyiz. Biz yaşarsak ümmet yaşar. Yoksa Allah muhafaza. Allah’ın izniyle ordu ve polis var olduğu sürece kimse size zarar vermeye cesaret edemez. Ya birlikte yaşar ya birlikte ölürüz” şeklinde konuştu.

“Acılar çekip yaralar alarak bedel ödeye ödeye 4 yıl geçirdik. Fakat Allah’ın lütfu ile meyvesi yalnızca Mısır halkına değil tüm Arap ümmetine barış ve güvenlik oldu” ifadelerini kullanan Sisi ayrıca, her şehit ya da gazi tarafından ödenen bedelin Mısır’ın hayatta kalması için olduğunu vurguladı.

Sisi, “Ödenen bedel ağır fakat Mısır için ağır değil. Her Mısırlının devletin doğru pozisyonda olduğundan emin olması gerek. Sizlerden çevredeki ülkelerde çekilen acılara bakmanızı istediğimde onlarla istişare ettiğimi kastetmiyorum. Bundan maksadım onların da Mısır’dan bir parça olduğu, polis ve ordunun bedel ödediğidir” dedi.

Söz konusu seminere Silahlı Kuvvetler Komutanı, Savunma ve Askeri Üretim Bakanı, Orgeneral Sıdkı Subhi, çok sayıda bakan ve üst düzey yetkili katıldı.

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim semineri, Şehitler Günü ve Tümgeneral Abdulmunim Riyad’ın şehadetinin yıldönümü ile aynı zamana denk geldi.