Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, bölgede silahlı milislerin rol oynadığını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bugün Şerm eş- Şeyh’te düzenlen Dünya Gençlik Forumu’nun oturum arasında gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı konuşmada, çatışmaların yaşandığı devletlerde silahlı milislerin rolü, kabul edilemeyeceği gibi bu bölgenin güvenliğini sağlamada da rol oynayamayacaklarını vurguladı.

Sisi, Mısır’ın güvenlik ve düzeni sürdürmeye yetkili olan Libya ulusal ordusunu desteklediğini ifade etti. Mevcut durumun devam etmesinin, Suriye’deki terörist unsurları kırılgan bölgelere çektiğini söyleyen Sisi, bunun Libya ile birlikte komşu ülkeleri de tehdit ettiğini belirtti. Mısır Cumhurbaşkanı, Libya ordusunu yeteneklerini güçlendirmesi için kısmen de olsa ambargonun kaldırılması için çağrıda bulundu.

“Bölgedeki sorunlar iç içe geçmiş durumda”

Mısır’ın kendisini Arap bölgelerindeki gelişmelerden soyutlamadığını ifade eden Sisi, “Bölgedeki sorunlar iç içe geçmiş durumda ve bir çıkış yolu bulmak konusunda önümüzde büyük zorluklar var. Tıpkı sorunları 30 yıldır devam eden Somali gibi uzun süredir bu hal devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sisi ülkesinin bu sorunları çözmek için sınırlı bir harekete alanına sahip olduğunu ifade etti. Tüm Arap ülkeleri arasında krizler ile ilgili olarak koordinasyonun ve işbirliğinin Arap Devletleri Anlaşması’nda güvence altına alındığını söyledi. Mısır’ın Körfez bölgesinin güvenliğine tam destek verdiğini ifade etti.

Filistin meselesine değinen Sisi, Mısır’ın bu dava karşısındaki tutumunun sabit olduğunu, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletini kapsayan çözümü desteklediğinin altını çizdi. Ülkesinin bu davanın çözümünü kolaylaştırmak için çalıştığını belirtti.

Sisi, Afrika konusunda ise Etiyopya’nın yeni liderleriyle olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade etti.