Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Çağımızın Haricilerine karşı zafer kazanacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, dün, Sina Yarımadası’nda teröre karşı operasyon yürüten askeri bir birliğe ziyaret gerçekleştirdi. Askerlerle bir araya gelerek, onlarla birlikte yemek yiyen Sisi, Cuma namazını da askerlerle beraber kıldı. Sisi’ye ziyaretinde, Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanı ve Savunma Bakanı Orgeneral Sıdkı Subhi, General Mecdi Abdulgaffar, Genelkurmay Başkanı Muhammed Ferid eşlik etti.

Sisi’nin ziyaretine dair bilgi veren Mısır Silahlı Kuvvetleri Resmi Sözcüsü Tamir el-Rufai, Facebook hesabı aracılığıyla, dün yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ordu komutanlarının sunumlarını dinleyerek, teröristlere yönelik hava operasyonlarına dair bilgi verdi” dedi.

Ziyaretinde, askerlere bir konuşma yapan Sisi, kendisi ve Mısır halkının, silahlı kuvvetler ve polis teşkilatına teröre karşı mücadelede ortaya koyduğu çabadan dolayı minnettar olduğunu ifade ederek, ordu ve polis teşkilatı arasındaki koordineli çalışmaya övgüde bulundu. Devlete karşı silah kullanmaya kalkışanlara karşı güç kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Mısır Ordusu, 9 Şubat günü, Sina Yarımadası’nda terör gruplarına karşı kapsamlı bir askeri operasyon başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Sisi ise terör örgütlerine karşı her türlü güç kullanma yetkisini orduya vermişti.

Sisi, dün yaptığı açıklamada ise Sina Yarımadası’nda sürdürülen 275 milyar Cüneyh değerindeki kalkınma projesinin başarılı olacağına inandığını ifade ederek, kalkınma projesi kapsamında Sina Yarımadası’nda kurulan havalimanının inşasında sona gelindiğini sözlerine ekledi.

Bütün devlet müesseselerinin Mısır devletini korumakla sorumlu olduğunu belirten Sisi, yeni Mısır’ın yine Mısır halkının çabalarıyla kurulacağının altını çizdi.

Öte yandan, Mısır Deniz Kuvvetleri ve Fransa Deniz Kuvvetleriyle birlikte deniz mayınlarıyla mücadelede ortak tatbikat düzenledi. Kızıldeniz’de gerçekleştirilen tatbikatta deniz mayınlarının nasıl temizleneceğine dair eğitim verildi.