Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi dini ayrımcılığı ve ırkçılığı kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Şarm eş-Şeyh’te düzenlenen ‘Dünya Gençlik Konferansı’nın ikinci oturumunu dün başlattı. Sisi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve beraberindeki heyet ile Dünya Gençlik Konferansı öncesinde bir araya geldi.

Sisi, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı konferansta yaptığı kısa konuşmada, ‘dini ayrımcılık ve ırkçılığı’ kınayarak, dünya ülkeleri ve uluslararası kurumlara terörle mücadele konusunda işbirliğini arttırma çağrısında bulundu.
“Mısır ayrımcılığı ve ırkçılığı reddediyor”

Konuşmasında, bu yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Yezidi Nadia Murad’a hitap eden Sisi, “Mısır ayrımcılığı ve ırkçılığı reddediyor. Dünya, DEAŞ ve diğer tüm radikal örgütler tarafından yürütülen suçların tanınmasını talep edecek. Sana şunu söyleyeyim Nadia; İlk talebi Mısır’dan biz yapacağız. Önceden reddettiğimiz gibi radikalizm, dini ayrımcılık ve ırkçılığı reddeden ilk taraf biziz” diye konuştu.

Nadia konferansta yaptığı konuşmasında, normal hayata dönebilmeleri için terör mağdurlarının desteklenmesi ve maruz kaldıkları suçların tanınması çağrısında bulunmuştu.

30 Haziran 2013 devrimi sırasında, Mursi’yi devirmek için Mısırlıların iktidar karşıtı kitlesel gösterilerine de değinen Sisi, milyonlarca Mısırlının dini ayrımcılığa ‘hayır’ dediğini söyledi.

Konferansta düzenlenen oturumlarda, Mısırlı entelektüel Milad Hanna’nın ‘Mısırlı şahsiyetin yedi sütunu’ kitabından fikirlere yer verilirken, Kıpti düşünürün oğlu Dr. Hani Milad Hanna bir konuşma yaparak, babasının Nil Havzası ülkelerinin ortak geleceği ile ilgilendiğini söyledi.

Hanna, Dünya Gençlik Konferansı’nın Mısırlı gençlere birçok mesaj taşıdığını da aktardı.

Sisi Abbas ile bir araya geldi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve beraberindeki heyet ile Dünya Gençlik Konferansı öncesinde bir araya geldi.

Mısır devletinin, Filistin meselesinde iki devletli çözüme ve 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin kararlılığını tekrar eden Sisi, Filistin halkının haklarını yeniden tesis etmek isteyen Filistin hareketini desteklediklerini dile getirdi.

Sisi, Kahire’nin, ulusal uzlaşı yolunu zorlayarak, Filistinli kardeşleri ile yakın koordinasyon içinde konuyu adil ve kapsamlı çözümlere uygun olarak çözme konusundaki isteğini de aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı resmi sözcüsü Besim Rıda, görüşmede, özellikle ulusal uzlaşma dosyasında, Filistin alanındaki en son gelişmelerin ele alındığını söyleyerek, Sisi ve Abbas’ın, Ekim 2017’de imzalanan uzlaşma anlaşmasına uygun olarak, Filistin saflarının birleşmesi amacıyla atılacak sonraki adımların takibine ilişkin yoğun istişare ve koordinasyona devam etme konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Görüşmeye Mısır tarafından Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Genel İstihbarat Birimi Başkanı Abbas Kamil, Sisi’nin Ofis Müdürü Muhsin Abdunnebi ve Cumhurbaşkanlığı resmi sözcüsü Besim Rıda da katıldı.