Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Etiyopya’yla Nahda Barajı krizini görüşmek istediğini vurguladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülkesinin Nahda (Hedasi) Barajı krizi de dahil Etiyopya’yla askıdaki meseleleri görüşmeye istekli olduğunu vurguladı. Kahire’yi ziyaret eden Ugandalı mevkidaşı Yoweri Museveni ile 8 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında Sisi, Mısır’ın Nil Nehri’ne yönelik ilgisine ve su nehrin ihtiyaçlarının karşılanmasındaki önemine değindi.

Sisi, Museveni ile Nil sularını ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için havza ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemini görüştü. Aynı şekilde 2017 yılında Uganda’nın Entebbe şehrinde düzenlenen Nil Nehri havzasındaki su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı konusundaki Nil Havzası Zirvesi’nde mutabık kalınan kararları ele alan taraflar, tüm halkların ortak menfaatlerinin ve herhangi bir tarafa zarar vermekten kaçınmanın önemine dikkat çekti.

Bu çerçevede Sisi yaptığı açıklamada, “Nil’e duyduğumuz ilgi ve su ihtiyaçlarımızı karşılamasındaki büyük önemi ışığında Mısır’ın, 2015 yılında Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında imzalanan İlkeler Deklarasyonu uyarınca askıdaki meselelere çözüm bulma konusundaki istekliliğini açıkladım” dedi.

Öte yandan ortak öneme sahip bölgesel meselelere dair farklı konuları ele aldıklarını ifade eden taraflar, kıtanın karşı karşıya olduğu krizleri çözmek üzere çalışan bir Mısır- Uganda koordinasyonu üzerinde mutabık kaldı.

Mısır Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada “Görüşmelerimiz, terör ve radikal örgütlerle mücadele konularına ilişkin iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirme yolları çerçevesinde gelişti. Aynı şekilde dünyanın birçok ülkesinde tehdit oluşturan terör finansmanı kaynaklarının kesilmesi üzerine uluslararası toplumun dayanışmasının güçlendirilmesi meselesini ele aldık” ifadelerini kullandı.

Sisi, Uganda Cumhurbaşkanı ile iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği fırsatını ve Uganda pazarındaki Mısır yatırımlarını artırma, ili ülke tarafından bu yatırımları desteklemek üzere tüm imkanların sunulması konularını görüştüklerini belirtti.

Diğer taraftan Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ise, Mısırlı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmenin, mevcut fırsatları ve iki ülkenin kaynaklarını değerlendirmek için Mısır ve Uganda’daki özel sektörler arasındaki iş birliğini geliştirme yollarına odaklandığını söyledi. Bu kaynakların değerlendirilmemesi dolayısıyla iş ve para kaybı yaşandığını ifade eden Yoweri Museveni, özel sektör de dahil iki ülkenin hükümetinin, ülkelerinin kalkınmasını destekleyici bazı projelerin uygulanmasına katkıda bulunabileceğine dikkati çekti.

Museveni ayrıca, Sisi ile gerçekleştirdiği görüşmelerde ulaşım sorunu ve iki ülke arasında ucuz ulaşım araçlarından yararlanma yollarının ele alındığını söyledi. Uganda Cumhurbaşkanı, Nil Nehri’nin Mısır, Uganda ve Nil havzasındaki diğer ülkeler arasında ulaşım hizmetlerinin kalkınmasını desteklemek için ‘ulaşım sırasında nehri kullanan Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine benzer bir şekilde’ kullanılabileceğini ifade etti.

Teröristlerin, dünyada güvenlik ve istikrar açısından ciddi bir sorun teşkil ettiğine dikkati çeken Museveni, şiddet eylemlerine katılan radikalizm yanlısı grupları da “günahkar” olarak nitelendirdi. Uganda Cumhurbaşkanı, Mısırlı mevkidaşı ile ideolojik olarak çöken teröristlere karşı bir cephe oluşturması gerektiğini vurguladı. Yoweri Museveni aynı şekilde, Uganda’daki Afrika iş birliği ajansına da özellikle tarım, ulaşım, güneş enerjisi alanlarındaki desteğinden ötürü teşekkür etti.

Uganda Cumhurbaşkanı Museveni, Sisi’yi Uganda’daki hiçbir Mısır cumhurbaşkanının ziyaret etmediği Nil havzalarına davet etti. Museveni ayrıca, nehir havzası ülkelerinin Nil sularından yararlanma oranının, ortak çıkar ve faydalar elde etmek için daha üst seviyeye yükseltilmesi gerektiğini vurgularken, bir sonraki ziyaretinin de Etiyopya Başbakanı ile gerçekleşeceğini belirtti.

Sisi ve Museveni, dün sanayi bölgelerinin kurulması, elektrik ve tarım alanları da dahil birçok alanda ikili iş birliğini güçlendirmek için bazı anlaşmalar da imzaladı.