Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Filistin ile İsrail’i birlik içinde yaşamaya davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi, Filistinlileri kendi aralarındaki farklılıkları aşmaya çağırdı. Ayrıca birbirleriyle ve İsraillilerle barış ve güven içinde yaşamayı kabul etmeye davet etti.

Sisi, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Filistin halkına sesleniyorum; önemli olan hedefin ardından birlik olmak, anlaşmazlığa düşüp fırsatı kaçırmamaktır. Filistinlilerin, İsraillilerle birlikte güven ve barış içinde yaşamayı kabul etmesi gerekir” dedi.

Hamas Gazze yönetimini feshetti

Mısır’ın arabuluculuğuyla, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki el-Fetih ile Hamas hareketi Pazar günü, bir araya geldi. Görüşmeden sonra, Hamas, İsrail ablukası altındaki Gazze’de daha önce kurduğu İdari Komiteyi, Filistin’in siyasi bölünmüşlüğünü sonlandırmak ve Gazze Şeridi’nde Abbas’ın yönetimi ele alması için feshettiğini duyurdu.

Hamas Salı günü (dün),bu kararına karşılık Abbas’a Gazze Şeridi’ndeki yaptırımları sona erdirmesi çağrısında bulundu.

Sisi, İsraillilere seslenerek, “Mısır ile 40 yıllık bir barış tecrübesi var, pekala tekrarı yapılabilir” ifadelerini kullandı. İsrail ve Mısır 1979 yılında bir barış antlaşması imzalamıştı.