Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, gençlere liderlik için eğitim sözü verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, gençlere ülkeyi yönetmeye hazırlanmaları için eğitim sözü verdi. “Onlarla iletişim kurmak ve anlamak için gerçek siyasi bir irade var” dedi. Sisi, aynı zamanda dini aşırılıkların durdurulması çağrısında da bulundu.

Şarm El-Şeyh’de başlayan ve perşembe gününe kadar devam edecek olan Dünya Gençlik Forumu’nda konuşan Sisi, gençlerin iyi bir şekilde eğitilerek geleceğe hazırlandığı sürece devletin barış içinde yaşayan, daha güvenli bir yer haline geleceğini vurguladı. Gençlerin güvence altına alınmasının modern, demokratik ve sivil bir devlet için belirleyici bir faktör olduğunu kaydetti.

Gençlerdeki güç, yetenek, umut ve hırsın kendisi için büyük bir güven kaynağı olduğunu belirten Sisi bu genç yetenekleri ülkenin menfaati için harekete geçirmemenin büyük bir kayıp olduğunu vurguladı.

Gözaltına alınan gençlerin bir kısmını serbest bırakma sözünü yineleyen Sisi, daha önce kendisine bu yönde bir talep geldiğini, durumun yasalara uygun olarak incelenmesi için bir komite kurulmasına karar verildiğini belirtti.

Foruma katılan gençlere, “Dininizden gurur duyun, ancak başkaları ile çatışmayın” öğüdünü veren Sisi, “Uyruğunuzdan gurur duyun. Fakat dininiz ve ırkınız konusunda kibirli olmayın. Çünkü aşırılık ve terörizm büyük bir sorundur. İnanmamak kişinin seçimidir ve biz başkalarının seçimlerinden sorumlu değiliz. Din, yanlış anlayış ve yanlış uygulama ile ulusları yok etmek için kullanılmamalıdır” diye konuştu.

Arap Düşünce Forumu Başkanı Ürdün Veliaht Prensi Hasan bin Talal da “Medeniyetler Arasındaki Farklar” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, entegrasyon yerine birleştirici olmanın, bağımsızlık ve ulusal kimliğin korunmasının ve ifade özgürlüğünün önemini vurguladı.

Hasan bin Talal, “Dünyadaki mültecilerin 65 milyonu bölgemizde yaşıyor. Dünya mültecilerinin yaklaşık yüzde 80’i Müslüman ve Müslümanlar arasında yaklaşık 41 iç savaş yaşandı” ifadelerini kullandı.