Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Hiç kimse Mısır’a ve halkına el uzatamaz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, bugün, İsmailiye kentinde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin teröristlere gerekli karşılığı vereceğini söyleyerek, hiç kimsenin Mısır topraklarına ve halkına el uzatmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Sisi, törende yaptığı konuşmada, İskan Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Mühendislik Heyeti tarafından, Sina Yarımadası’nda hayata geçirilmek üzere sunulan imar projesi hakkında bilgi verdi.

Projenin milyarlarca Cüneyh değerinde olduğunu ifade eden Sisi, konuşmasında, “İsmailiye ve Port Said kentlerinden, Sina Yarımadası’na geçiş için tünel kurulması için hayata geçirilecek proje 2 ya da 3 yılda tamamlanarak, tüneller hizmete açılacak” dedi.

Sina’daki terör saldırılarına değinen Sisi, konuşmasında, şu ifadelere yer verdi;

“Sina, vatanın önemli bir toprak parçasıdır. Silahlı Kuvvetler, teröristlere şiddetle karşılık vererek, Sina’daki terörü sonlandıracaktır. Topraklarımıza el uzatılması halinde hepimiz topraklarımızı savunmak için ölmeye hazırız. Bu sözde kalmayacak. Ey Mısırlılar, sizi korkutacak bir dış tehdit yoktur. Hiç kimse Mısır topraklarına ve halkına el uzatamaz.”

Mısır Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı’nın geçtiğimiz hafta, Sina’nın kuzeyine gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında, bölgede bulunan el-Ariş kentindeki havalimanına roketli saldırı düzenlenmişti. Mısır Ordu Sözcüsü’nün verdiği bilgiye göre, saldırıda bir subay ölürken, 2 subay da yaralanmıştı.

Cumhurbaşkanı Sisi, geçtiğimiz ay, Sina’nın kuzeyindeki el-Ravda Camii’ne düzenlenen ve 310 kişinin öldürüldüğü terör saldırısından sonra Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne bölgedeki asayişi bir an önce sağlama emri vermişti.

Mısır ordusu, yıllardır Sina’nın kuzeyinde faaliyet gösteren radikal terör örgütlerine karşı mücadele yürütüyor.