Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Irak’ta güçlü bir hükümeti destekliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi’yi başkent Kahire’deki İttihadiye Sarayı’nda kabul etti.

Sisi’nin dün gerçekleşen görüşmenin ardından, Mısır’ın, ‘Irak halkını temsil edecek güçlü bir ulusal hükümet kurulması yolundaki çabalarını desteklediği’ ve bu yönde yapılan müzakereleri memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi yaptığı açıklamada, ‘Mısır’ın, Irak’ın yanında olduğunu ve ülkeyle ilişkileri geliştirme yönünde çalıştığını’ vurgulayarak, Sisi’nin son dönemde iki ülke arasında gelişen iş birliğine övgüde bulunduğunu aktardı. Sisi ayrıca Mayıs ayında yapılan Irak parlamento seçimlerindeki başarısından dolayı İyad Allavi’yi tebrik etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, karşı karşıya olunan bölgesel krizler ışığında Arap ülkeleri arasındaki uzlaşma ve dayanışmayı güçlendirmenin ve mezhepçiliği yok etmeyi hedefleyen ortak girişimlerin önemine dikkat çekti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Genel İstihbarat Başkanı General Abbas Kamil de katıldığı toplantıda, Irak’ta meydana gelen son siyasi gelişmeler ile ülkedeki kurumların mezhep çatışmaları ve aşırı tarafgirliğin ortadan kaldırılmasında oynadığı rolün önemi de ele alındı.

Sisi ile Allavi arasındaki görüşmede, Mısır ile Irak arasında çeşitli alanlarda bir dizi ortak projenin hayata geçirilmesi ve özellikle DEAŞ terör örgütünden zarar gören bölgelerin yeniden inşasında Mısır’ın tecrübesinden yararlanılması gerektiğinin altı çizildi.

Sisi ayrıca siyasi ilkeler gereği bölgedeki ve dünyadaki ülkelerin, Mısır’ın iç işlerine karışma girişimlerini reddettiğini vurguladı.