Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Kıbrıs’ın birleşme çabalarını destekliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sisi: Kıbrıs’ın iki kesiminin yeniden birleşmesi konusundaki çabaları destekliyoruz

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, ülkesinin BM kararları ve federasyon temelinde Ada’nın iki kesiminin yeniden birleşmesi konusundaki çabaları desteklediğini belirtti. Sisi, Kıbrıs sorunun çözümü konusunda uluslararası toplumun bir değerlendirme yapmasını istedi.

Akdeniz’de, Mısır, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki üçlü işbirliği çerçevesinde yeni doğalgaz rezervlerinin keşfedilmesine övgüde bulunarak, ana hedefin halkların güvenliği ve refahı ve geniş bölgede istikrar koşullarının oluşturulması olduğunu vurguladı.

Sisi, Güney Kıbrıs’ta Anastasiadis ile görüştü

Sisi, Güney Kıbrıs’ta, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile çeşitli alanlarda ikili ilişkileri geliştirme yollarının yanı sıra, karşılıklı endişe uyandıran bazı bölgesel ve uluslararası konular hakkında resmi görüşmelerde bulundu.

Görüşmeler esnasında, güvenlik, ticaret, iletişim ve sağlık alanlarında işbirliği mutabakatı imzalandı.

Sisi’nin, Kasım 2014’te Kahire’de başlatılan üçlü işbirliği mekanizması çerçevesinde gerçekleşecek olan ‘5. Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır üçlü liderler zirve toplantısına katılmak amacıyla düzenlediği ziyareti iki gün sürecek.

Sisi: G.Kıbrıs enerji alanında işbirliğimiz devam edecek

Sisi, Anastasiadis ile ile yaptığı basın toplantısında, iki ülke liderleri ve halkları arasında uzun yıllara dayanan iyi ilişkiler bulunduğuna işaret ederek, özellikle enerji alanında iki ülkenin yatırımları olduğuna dikkati çekti.

Sisi, “Bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesi için çabalarımız devam edecek. Enerji yataklarındaki stoklar çok önemli boyutta. Bu bölge halklarına yarar sağlayacaktır. Akdeniz’deki yeni keşifler, Mısır’ın uluslararası alandaki konumunu güçlendirecek. Avrupa kıtasının enerji çeşitliliği konusundaki çalışmalarına katkı sağlayabilir” diye konuştu.

Sisi, Güney Kıbrıs’ın, son yıllarda Mısır hükümetinin ekonomik reformlarını destekleme çabalarına da övgüde bulundu.

Anastasiadis: Üçlü liderler zirve toplantısı, ilişkilerin derinleştiğini gösteriyor

Anastasiadis ise yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret ile Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında gerçekleştirilecek olan üçlü zirvenin, iki ülke arasındaki ilişkilerin yükselmesinin ve daha da derinleşmesinin somut göstergesi olduğunu belirtti.

‘5. Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır üçlü liderler zirve toplantısının, ilişkileri derinleştirme ve geliştirme konusundaki kararlılığın açık göstergesi olduğunu aktaran Anastasiadis, “Görüşmede, halklarımızın refahına yönelik ikili ilişkilerimiz ile uluslararası kuruluşlar nezdinde ortak faaliyetlerimizi onayladık” diye konuştu.

Rum Yönetimi Başkanı, gerçekleştirilen görüşmelerin, ikili ilişkileri, iki ülke halkını refahı için yapılan çok düzeyli işbirlikle teyit ettiğini ve bunların uluslararası örgütler çerçevesinde ortak faaliyetlerle daha da genişlediğini ve mevcut 35 anlaşma dışında, yeni imzalanan anlaşmaların gerek özel alanda, gerekse iki ülke yetkilileri arasında daha sıkı işbirliği yolunu açtığını kaydetti.

“Bölgede yeni hidrokarbon yataklarının keşfedilmesi, Doğu Akdeniz’e barış ve istikrar getirebilir”

Mısır ve Güney Kıbrıs arasında Akdeniz bölgesinde enerji konusundaki işbirliğinin Birleşmiş Milletler’in deniz hukuku sözleşmesine dayandığını iddia eden Anastasiadis, bölgede yeni hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin, Doğu Akdeniz’e daha geniş işbirliği, barış ve istikrar getirmesini temenni ettiğini bildirdi.

İki taraf arasındaki görüşmelerden sonra, Anastasiades, Mısır Cumhurbaşkanını 3. Makarios Madalyası ile ödüllendirdi. Sisi de, Anastasiades’e Nil Madalyasını sundu.