Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Mısır’da bir dizi açılışa katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Mısır’ın güneyindeki yeni Asyut Baraj Projesi ile hidroelektrik istasyonunun açılışını yaptı.

Projenin ana hedefleri arasında, projenin uygulaması sırasında 3 bin kişiye, daha sonra da kalıcı olarak 300 kişiye iş sağlanması yer alırken, baraj projesi ile hidroelektrik santral yaklaşık 364 milyon dolara mal olacak.

Projenin İnşaat İşleri Genel Müdürü Cemal Salih, açılış esnasında yaptığı konuşmada, baraj projesinin su akışı ve sulama düzenlemesi ile temiz enerji üretmesi için 6 yıl kesintisiz çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Yüksek Baraj İdaresi Başkanı Mühendis Hüseyin Celal ise yeni hidroelektrik santralinin karbon emisyonlarını azaltarak çevreyi koruyacağını belirtti.

Öte yandan Sisi, Sevhac şehrinde bulunan Sevhac Ulusal Müzesi’nin de açılışını yaptı.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid Anani, 6 bin 500 metrekarelik müzenin 6 sergi salonu olduğunu ve yaklaşık bin eseri içerdiği bilgisini verdi.

Müze çalışmalarının fiili olarak 1993’te başladığını ve 1996’da durduğuna dikkat çeken Anani, daha sonra, 2004’ten 2010’a kadar Silahlı Kuvvetlerin hizmetine verildiğini ve 2010’un sonunda faaliyetinin tamamen durduğunu kaydetti.