Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi ve Nahyan bölgenin güvenliğini görüşmek için bir araya geldiler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır, Arap Dünyası’nın çıkarları doğrultusunda iki devlet arasındaki ilişkileri güçlendirerek, yabancı müdahalelere karşı koymanın gerekliliğini vurguladılar. Dün gerçekleştirilen görüşmelerde taraflar, Arap halklarının güvenliğine ve istikrarına yönelik olağandışı tehditlere karşı işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaştılar.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nahyan ile görüşmesinde terör ve radikalizme karşı mücadelede son gelişmeler ile teröre karşı Arap dünyasının ve uluslararası toplumun uyum içinde olmasının önemini ana gündem maddesiydi. İki lider özellikle terörün finanse edilerek silahlandırılması ve teröristlere basın ve siyasi kılıflar giydirilerek güvenli sığınaklar oluşturulması konusunu masaya yatırdılar.

Dün, Abu Dabi’de gerçekleştirdikleri görüşmede iki lider terör dışında, Arap dünyasının ortak sorunları üzerinde de görüş alışverişinde bulundular. Abu Dabi Veliaht Prensi Nahyan, görüşmelerinin başında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin iki devlet arasındaki ilişkileri güçlendirmek için gösterdiği çabaların yanında teröre karşı güvenliğin sağlanmasındaki gayretlerini de takdir ettiğini açıkladı.

Şeyh Nahyan, iki ülke arasındaki güçlü temellere dayalı ilişkilerin derinleştiğine dikkat çekti ve Mısır ile BAE arasındaki irtibatın dostlar arasındaki güçlü ilişkilerin, karşılıklı saygı ve güvenin iyi bir örneği olduğunu vurguladı.

Nahlan iki ülke arasındaki son yıllarda uluslararası terör ve bölgesel sorunlar konusunda giderek artan koordinasyonun finansının arttığını, işbirliğinin güçlendiğini söyledi.

Şeyh ikili görüşmede ülkesinin terörle mücadele eden Mısır’ın yanında olduğunu ifade etti. Mısır halkının refah ve güvenliği için terörle mücadelenin ertelenemez bir gereklilik olduğunu da vurguladı.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de ülkesinin ikili ilişkilerin geliştirilmesinde ve bölgesel sorunların giderilmesinde işbirliği yapmada son derece istekli olduğunu söyledi ve Körfez’in güvenliğinin Mısır’ın güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret etti.

Mısır’ın BAE Büyükelçisi Muhammed Cad, iki ülkenin ilişkilerinin ekonomi, siyasi ve güvenlik gibi tüm alanlarda sürdürüldüğünü söyledi. İki ülke arasındaki stratejik ortaklığın giderek geliştiğini söyleyen Büyükelçi, özellikle rakamların ekonomi alanındaki güçlü işbirliğini ortaya çıkardığını vurguladı.

BAE’nin 6.2 milyar dolar yatırım hacmiyle Mısır’da yatırım yapan yabancıların başında geldiğini söyleyen Büyükelçi, karşılıklı ticaret hacminin de 3.3 milyar dolara ulaştığını vurguladı. Bunun 2.4 milyar doları Mısır ihracatı ve 900 milyon doları ise BAE ihracatı oluşturuyor.

Büyükelçi, iktisadi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinde geleceğin umut dolu olduğunu söyledi. Ayrıca iki ülke arasındaki kültürel ilişkinin de tarafları birbirine yaklaştıran ve dayanışmayı güçlendiren bir unsur olduğunu açıklamalarına ekledi.