Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Ömer el-Beşir’i Afrika Forum’a davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hartum Mısır Büyükelçisi Usame Şaltut, Sudan Dışişleri Bakanı Dr. İbrahim Gandur’a Abdulfettah es-Sisi’den Sudan devlet başkanı Ömer el-Beşir’e Şarm el-Şeyh şehrinde gelecek aralık ayının 7 ila 9 arasında yapılacak olan Afrika Forum’una katılması için bir davetiye gönderdi. Gözlemciler bu forumu sonunda iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesinin başladığına işaret olarak görüyorlar.

Şaltut, “Görüşme dostluk çerçevesinde gerçekleştirildi. İki ülkeyi de ilgilendiren birçok konu hakkındaki görüşme tamamlandı” dedi. Afrika ülkeleri devlet başkanlarının çoğunun foruma katılacağını söyledi. Afrika ülkelerinin gelişiminin sağlanması, bu süre zarfında kapsamlı bir gelişmeye ulaşmak için yatırım yapmaya teşvik ve bunun karşılanması, kamu ve özel sektörlerin bir araya gelmesi için gerekli kanal ve programların temin edilmesi hedefleniyor. Bilgi ağlarının oluşturulması, Afrika ticaret projelerinin arttırılmasını başarmak ve bunun için bir adım atmak hedeflenenler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Mısır ve Sudan arasındaki ilişkiler, Mısır’ın güneyinde bulunan tartışmalı araziler gibi birkaç konudan gerilmişti. Ticari kısıtlamaların sona ermesi ve turistik vize için özel şartlar, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri tehdit etti.

Beşir, geçtiğimiz mayıs ayında, Mısır’ı ülkenin batısında yer alan Darfur’daki isyancıları desteklemekle suçladı ve Mısır ile resmi olarak ilişkiler kesildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Hartum’u geçen hafta ziyaret etti. Şükri, “Yapılan oturum ve görüşmelerde, samimiyet ve şeffaf diyaloglar ön plandaydı. Yapılan görüşmelerde tüm yönleriyle ikili ilişkiler, tüm endişeler, ortaya çıkan tüm sorunlar, ittifak alanını genişletme, kardeşlik ve sevgi atmosferi içinde iş birliği yapma gibi konular görüşüldü.

İki Dışişleri Bakanı da düzenli toplantılar sonucu sorunların çoğunun çözümünde başarıya ulaşıldığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerde istenilen seviyeye geçildiğini açıkladı. Teknik komisyonların yoğun çalışmalarının neticesinde iki bakan daha fazlası için çalışacaklarını vurguladılar. İki ülke de Hartum’da bu ayın sonunda konsolosluk heyetinin toplanmasına karar verdi.