Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Orduya ve polise hakaret etmek ihanettir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi “büyük bir ihanet” vurgusuyla “orduya ve polise hakaret etme” konusunda uyarıda bulundu. Sisi, açıklamasının devamında “fikir özgürlüğü ve hakaret arasında büyük bir fark var” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ordu ve polis Mısırlıları temsil ediyor. Dört yıldan fazla bir süredir aralarında şehit olanlar ve yaralananlar var. Ordu ve polise hakaret eden herkes Mısırlılara hakaret etmiştir. Asker ve polis, Mısır’ın barış ve güven içerisinde kalması için canlarını feda ediyorlar. Onlara hakaret etmek asla kimseye yakışmaz. Bu duruma kesinlikle izin vermeyeceğim. Yasalara göre bu, büyük bir ihanete eşittir.”

Müslüman Kardeşler Lideri ve eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden alınmasından bu yana militanların polis ve ordu kuvvetlerini hedef aldığını dile getiren Mısır Cumhurbaşkanı ordunun polisle işbirliği içerisinde, Sina’nın kuzeyinde ve ülkenin diğer bölgelerinde DEAŞ’ın Mısır kolu olan Sina Vilayeti örgütüne karşı yaklaşık üç haftadır büyük bir operasyon yürüttüğünü kaydetti.

Sisi’nin açıklamaları dün Mısır’ın kuzeybatısındaki Matruh ilinin Alameyn bölgesinin açılışını yaptığı törende gerçekleşti.

Alameyn, modern mimari ile inşa edilen 4. nesil şehirlerden biri olmasının yanı sıra yıl boyunca yoğun etkinliklere de ev sahipliği yapacak. İçerisinde hâlihazırda faaliyet gösteren üniversitelerde ve okullarda birçok alanda hizmet verileceği belirtiliyor. Çeşitli turistik faaliyetlerin de düzenleneceği bölgenin kapasitesinin 400 bin kişi olması bekleniyor.

Refah kentinin de temelinin atılmasını izleyen Sisi, “üç yıldır bölgenin kurulmasının planlandığını ancak koşulların bunu engellediğini” söyledi.

Orduya bağlı Mühendislik Kurulu Başkanı ve kazı projesinin genel denetmeni Tümgeneral Kamil el-Vezir, yeni kentte okullar, kulüpler ve kültürel etkinlikler düzenlenmesi talebinde bulundu. Ayrıca, “camilerin, bölgede var olan aşırılıklara karşı koymak için büyük çaba göstermeleri” gerektiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı, iki gün önce yaşanan tren kazasına ilişkin açıklamada “Kamuoyuna olaya ilişkin yapılan soruşturmanın sonuçlarının tüm şeffaflıkla gösterilmesi ve kazaların nedenlerinin sistemdeki arızadan mı yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığının açığa çıkarılması” çağrısında bulundu.

Mısır’ın kuzeyindeki Bahira kentinde iki gün önce meydana gelen kazada iki trenin çarpışmış, 15 kişi ölmüş ve 40 kişi de yaralanmıştı.

“Yılda en az beş bin trafik kazasının yaşanması sonucu binlerce ölü ve yaralının olduğunu” belirten Cumhurbaşkanı Sisi, “En kısa zamanda yolları takip etmek, trafik akışını kontrol altına almak kayıpların boyutunu en aza indirmek için elektronik sistem” uygulamaya hazırlandıklarına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Sisi, “Demiryollarının geliştirilmesi ve demiryollarının verimliliğini belirgin bir şekilde artırılması için 200 ila 250 milyar liraya (yaklaşık 1,13 – 1,15 milyar dolar) ihtiyaç duyulduğunu” vurguladı.

Sisi, “Demiryolu tesisinin verimliliği artana kadar herhangi bir hattın durdurulmasına karar vermeden önce tüm şebeke ve demiryolu trenlerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi için üniversite profesörleri, Askeri Teknik Fakültesi ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan oluşan bir komite kurulmasını” istedi.

Mısır’da seçim süreci devam ediyor

Seçim Komisyonu dün cumhurbaşkanı adaylarının yarıştan geri çekilme resmi olarak dondurulduğunu duyurdu. Ulusal Seçim Komisyonu Sözcüsü Mahmud el-Şerif, “Adaylardan herhangi birinden yarıştan çekildiğine dair talep alınmadığını ve Komisyon’un oy pusulalarını basmak için harekete geçeceğini” bildirdi.

Mısır’da 3 gün sürecek seçimler 26 Mart’ta başlayacak. Yurt dışında ise oy verme işlemi 16 Mart’ta başlayarak 3 gün devam edecek.

Ülkede seçimden çekilmek için belirlenen süre doldu. Oy pusulalarında Cumhurbaşkanı Sisi ve Musa Mustafa Musa’nın adlarının yer alacağı belirtiliyor. Yapılan yorumlar dört yıl aradan sonra ikinci dönem de cumhurbaşkanlığı için yarışacak olan Sisi’nin seçimi kazanacağı yönünde.