Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Pakistan ile askeri alandaki işbirliğini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Adülfettah Sisi, Pakistan Genelkurmay Komite Başkanı Orgeneral Zubeyr Mahmut Hayat ile bir araya geldi. Görüşmede Mısır ve Pakistan’ı bir araya getiren tarihsel ilişkilere değinilerek öncelikli olarak her iki ülkenin de karşı karşıya olduğu terörizm tehlikesi başta olmak üzere ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirme yönündeki istek dile getirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, Hayat’ın iki ülke arasındaki ilişkileri vurgulayarak geçen yıl Mısır’ın çeşitli alanlarda elde ettiği başarıların yanı sıra Sina 2018 operasyonu kapsamında terörle mücadeledeki başarılarına övgüde bulunduğunu bildirdi.

Mahmut Hayat, kapsamlı gelişmelere yönelik adımlar atılması hedefiyle uygulanan ulusal projelere ve Mısır’ın ekonomik reformuna duyduğu hayranlığını dile getirerek Mısır’ın istikrarının bölge istikrarı için vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Radi, toplantıda, iki ülke arasındaki özellikle askeri eğitim alanındaki işbirliği başta olmak üzere karşılıklı işbirliğini geliştirmenin yanı sıra Ortadoğu ve İslam dünyasındaki son gelişmeler gözden geçirildiğini aktardı. Görüşmelerde daimi koordinasyonun önemi, iki ülke arasındaki bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği teşvik etmek, terörizmle ve destekçileri mücadeledeki ortak çabaya vurgu yapıldı. Sisi, gerçek cihatın aydınlatıcı İslami kavramlar çerçevesinde kalkınma, inşa, kaliteli eğitim ve sağlık hizmetleri yoluyla insanların yaşam standartlarını yükseltmek olduğunu vurguladı.

Mısır Savunma Bakanı Sıdkı Subhi de Hayat ile bir araya gelerek, bölgedeki gelişmelerin yanı sıra terörizmi ortadan kaldırmak ve bölgede istikrarı sağlamak için bölgesel ve uluslararası çabaları ele aldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Farid ve Kahire’deki Pakistan Büyükelçisi’nin de katıldığı toplantıda askeri alanda ilişkileri güçlendirmenin yolları ele alındı.