Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi, Şahid ile Libya krizini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ile Libya krizini görüştüğü bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bassam Radi, bu toplantıda genel olarak ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini söyledi. İki tarafın da özellikle iktisadi düzeyde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve ticari alışverişlerin artırılmasına önem verilmesi hususunda anlaşmaya vardı. Ayrıca bu görüşmede

Libya krizinin gelişimi ve bu konuda ülke egemenliği, birliği ve bölgesel barışın sağlanması için çözüme yoğunlaşmanın gerekliliğine vurgu yapılarak, kardeş halkın korunması, emniyet ve istikrarın sağlanması öncelikleri olduğunu belirtti.

Radi, ayrıca Tunus ve Mısır arasındaki ilişkilerin derinliğine dikkat çekti. İki ülke başbakanlarının başkanlık ettiği Mısır- Tunus Yüksek Kurulunun çalışmaları dün Kahire’de sonuçlandı.

“Terörizm, bölgenin karşılaşmış olduğu en büyük tehlike”

Mısır Cumhurbaşkanı, Ortak Yüksek Komite toplantılarının, iki ülke arasında çeşitli alanlarda ikili iş birliğine katkıda bulunacağı ve bu çerçevede yapılan anlaşmaların uygulanmasının takip edilmesinin öneminin altını çizerek umutlarını dile getirdi. Kahire’deki Tunus Büyükelçisi Najib El- Muneef, son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin iletişim ve koordinasyon açısından, özellikle de terörle mücadelede nitel bir değişim içinde olduğunu ifade etti. Arap, İslam ve uluslararası konularda koordinasyonun devam ettiğini ifade eden Muneef şunları kaydetti, “Terörizm, bölgenin karşılaşmış olduğu en büyük tehlikelerden biridir, Arap toplumu ve İslam diniyle uzlaşmayan bu belayla karşılaşmaktadır’’

Muneef, “Libya dosyası, Mısır ve Tunus arasında ortak bir endişedir. Her iki ülke de Libya’nın ulusal uzlaşma sürecini ilerletmek ve bu krize en kısa sürede siyasi bir çözüm bulmaya heveslidir’’ dedi.

Mısır-Tunus İş Forumu’nun ardından Muneef, Yatırım ve Ekonomik Ortaklık Forumu’nun iki ülke arasındaki turizm, ticaret, sanayi ve diğer alanlardaki her türlü sektörel işbirliğine tam öncelik verdiğini belirtti.