Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Teröre karşı mücadelede büyük bir başarı elde ettik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 11 Ekim’de ülkesinin 6 yıldır teröre karşı verdiği mücadelede büyük bir başarı ve ilerleme kaydettiğini, ancak mücadelenin durmadığını ve hala devam ettiğini belirtti. Sisi, bu mücadelenin, açık bir şekilde düşman olarak nitelendirilen İsrail savaşları (1967- 1973) da dahil önceki tüm savaşlardan farklı olduğuna dikkati çekti.

Mısır Cumhurbaşkanı, silahlı kuvvetlerin ‘Ekim… Nesillerin sürekliliği’ adlı 29. eğitim sempozyumu esnasında yaptığı açıklamada, “Ekim 1973’te İsrail büyük insani ve askeri kayıplar verirken, Mısırlıların elde ettikleri, İsrail’in Mısır’la barış yapmak ve bir daha kaybetmemek üzere topraklarını geri almak için stratejik karar almasına olanak tanıdı” dedi.

Sisi, ayrıca, “Büyük kayıplar, İsrail’i barışa iten en önemli sebeplerden biridir. İsrailli aileler, bir kez daha binlerce insani kayıp yaşamaya hazır değildi. Mısır ordusu bunu bir kez başarmış olsa bile, her defa da başarabileceğini gösterdi. Savaş henüz bitmedi, hala farklı biçimlerle devam ediyor. İlk düşman netti, ancak şu an belirsiz bir hale dönüştü. Bizim yanımızda ve aramızda” ifadelerini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında ise, “(25 Ocak) 2011 yılında yaşananlar, hatanın teşhisinde yanlış bir yöntemdi. İnsanlara, insanların değişmesiyle durumun da değişeceği mesajını verdiler, sanki sihirli bir değnek varmış ve tüm sorunları çözecekmiş gibi. Ancak tabi ki bu doğru değil. Şu an sizinle tüm samimiyetimle konuşuyorum. Terörle mücadelenin 6. yılına girdik. Bu savaşta büyük başarılar ve büyük ilerlemeler kaydettiğimiz doğru ama savaş hala devam ediyor, bitmedi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, nüfus artışındaki sorunun, devletin istenilen ilerlemeyi gerçekleştirme çabalarına karşı bir meydan okuma olduğunu söyleyerek, durumun gereken ciddiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı. Sisi bu konuya dair, “1950’li yıllarda Mısır nüfusu, yaklaşık 20 milyondu.1986’da yani yaklaşık 36 yıl sonra 50 milyona ulaştı. Şu anda ise yaklaşık 100 milyon kişiden bahsediyoruz. Her 30 yılda bir sayı ikiye katlanıyor. Durum bu şekilde devam ederse, duruma dair gerçek bir iyileşme umudu söz konusu olmayacak. Eğitim çağında olan 22 milyon kişi var. Her yıl iş gücü piyasasına 1 milyon kişi eklenirken, bu kişiler iyi bir eğitim ve iş fırsatı nasıl bulsunlar?” ifadelerini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı, ayrıca her yıl ülkede gerçekleşen durumun, ordu, polis şubeleri, devlet kuruluşları, üniversiteler ve Mısır kamuoyundaki bireylerin farkındalığından uzak bir şekilde kaybedileceğini söyledi.

Gerekli olan şeyin; durumun gerçekliğinin sabırla doğru bir şekilde anlaşılması olduğunu vurgulayan Sisi, “Her türlü zorluk karşısında yeniden inşa edilme ve onarılma sürecine devam edeceğiz. Yanlış söylentiler, yanlış analizler ve kaoslar dolayısıyla ülkenin bir çöküşe maruz kalmaması için çabalayacağız. Zira herhangi bir gerçekliği bulunmayan kelimeler sarf eden insanlar var. 100 milyonun üzerinde nüfusu olan bir ülkede yaşadığımızı ve mali dengenin bu insanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olduğunu unutmamamız gerekiyor” dedi.

Sisi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu durum bizim, ekonomik şartlarımız. Önümüzde ciddi ve sabırla çalışmaktan başka seçenek yok. Yıl başından bu yana bir varili 85 dolara ulaşan petrol fiyatlarındaki sert artış sebebiyle bütçemize ek yükler yüklendi. Şu anki sahada mevcut olan sorunlar, sadece Mısırlıların iradesi, ciddi ve sabırla çalışmasıyla çözülecek.”