Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Terörü finanse edenlere tolerans yok! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Katar krizi ve Arapların taleplerini uygulama zorunluluğu ile ilgili herhangi bir esneklik gösterilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Sisi, “Kardeşlik ve komşuluk hakları ile ilgili laf ebeliği yaparak, vatandaşlarımızın ölümüne sebep olan terörü milyarlarca dolarlarla finanse edenlere toleransımız yoktur!” şeklinde konuştu.

Muhammed Necib Askeri Üssü’nün, Körfeze yakın bulunan Libya ile Batı sınırlarına açılışı sırasında Sisi, bu konuşmayı gerçekleştirdi. Açılışta yer alan isimler: Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nahyan, Mekke Bölgesi Emiri Hadimul Haremeyn Şerifeyn Danışmanı Prens Halid el-Faysal, Bahreyn Kral Yardımcısı ve Veliaht Prensi Salman bin Hamad Bin İsa el-Halife, Libya Ulusal Ordu komutanı Mareşal Halife Hafter.

Sisi, terörü finanse eden devlet ve makamların rolü ile ilgili sabırlı olduğuna dikkat çekerek şöyle bir açıklamada bulundu, “Terörü sadece meydanda yüzleşmek suretiyle ortadan kaldırma ihtimali düşünülemez. Maddi finans desteği, lojistik destek ve reklam dâhil her türlü desteğin de geri çekilmesi gerekir. Masumların kanı pahalıdır. Yaptığınız şey hesapsız kalmayacak! Ne Mısır’a ne de bölgedeki kardeşlerimize zarar veremeyeceksiniz!”

Geçen ay Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, terörü finanse ettiği gerekçesiyle Katar’la olan ilişkilerini resmi olarak kesmişti.

Muhammed Necib Askeri Üssü’nün açılış töreni, Fransız yapımı ‘Rafale’ uçakları için kurulan hava sahası ve ABD yapımı ‘F16’ uçaklarına ayrılmış iki alan da dâhil, çeşitli askeri alanlarda gerçekleştirildi. Sisi, “Yeni Askeri Yapı, dünyanın diğer bütün askeri üslerine rakip, Mısır Silahlı Kuvvetlerinin ulaştığı son noktayı temsil ediyor.” dedi.