Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi: Terörü gözeten ülkelere müsamaha yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Necip Askeri Üssü açılışına katıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Körfezli yetkililer ve Arap dünyasının önde gelenlerinin katılımıyla İskenderiyye’nin batısında Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük askeri üssünün açılışında yaptığı konuşmada, isim vermeden teröre ve radikal gruplara ekonomik destek sağlayan ülkeleri sert bir dille uyardı.

Sisi konuşmasında Mısır’ın, “Teröre milyarlar akıtan ülkeleri asla affetmeyeceğini” söyledi. Ve, “Bölgede ne Mısır’a ne de kardeş ülkelerine zarar veremeyeceksiniz” dedi. Mısır’ın yıkılması için milyarlar harcandığına işaret eden Sisi, terörü finanse ederek yardım sağlayan bu ülkelere uzun zamandır sabrettiklerini söyleyerek uyardı. “Teröre finansal, lojistik, fikirsel ve medya desteği şebekesinden habersiz olmak mümkün değil” dedi. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve bu Körfezli üç ülkeye ek olarak Mısır, geçen 5 Haziranda Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Katar’ı teröre ve radikal gruplara mali destek sağlayarak bölgenin istikrarını zedelemeye çalıştığı suçlamasında bulunmuşlardı. Ve bu ülkeler. Doha’ya uygulamasını istedikleri bir talepler listesi sundu ancak Doha bunu reddetti. Mısır, Türkiye ve Katar’ın desteklediği ‘tehlikeli’ Müslüman Kardeşler cemaati ve eski Cumhurbakanı Muhammed Mursi hükümetinin halk protestoları sonucunda görevinden azledilmesi sebebiyle 2013 yılı 30 Nisan darbesinden bu yana, açık birşekilde bu iki ülke ile anlaşmazlık içerisinde.

Sisi, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük askeri üssü olan İskenderiyye’nin batısındaki El-Hammam şehrinde kurulan Muhammed Necip Askeri Üssü açılışına katıldı. Açılışa Ortadoğu’dan geniş bir katılım oldu. Abu Dabi veliahtı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Hadimu’l-Harameyn eş-Şerifeyn danışmanı Mekke bölgesi valisi Emir Halid El-Faysal, Bahreyn kral vekili veliaht Emir Selman bin Hamad İsa Al Halife, çok sayıda bakan, devlet büyüğü ve Arap ülkeleri büyükelçileri açılışta hazır bulundu.

Suudi Heyette; İçişleri Bakanı Emir Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Bakanlar Kurulu üyesi ve Sivil Hizmetler Bakanı Doktor Assam Saad bin Said, Suudi Arabistan Mısır Büyükelçisi ve Arap Birliği Krallık daimi temsilcisi Arap Diplomat Ahmed bin Abdulaziz Kattan bulunuyor.

Açılış, savunma okulları ve askeri kurslar tamamlayan öğrenciler için mezuniyet töreni ve Fransız yapımı ‘Rafale’ uçakları ve ‘F16’ uçakları gibi çeşitli askeri geçişler yapıldı.

Sisi konuşmasında, “Muhammed Necib Askeri Üssü’nün açılışı, savunma okulları ve askeri kursların mezuniyet töreninde bulunan Arap kardeşler, aynı safta bulunan bu ülkelerin Arapların karşılaştığı zorluklara karşı ortak çıkar ve işbirliği içinde hareket edeceğinin bir işareti” dedi.

1952 yılı Temmuz ayında darbenin ardından Mısır’ın ilk Cumhurbaşkanı olan ‘Muhammed Necip’in adının verildiği askeri üssü açılış töreni yapıldı. Sisi, “Yeni Askeri Yapı, dünyanın diğer bütün askeri üslerine rakip, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ulaştığı son noktayı temsil ediyor” dedi.

Sisi konuşmasında terörle mücadelede şehit ve gazi olanlara ithafen, “Sizler, teröristlerin ve radikalerin yıkmaya çalıştığı Mısır’ın bekası için çok şey verdiniz” dedi. Ve, “100 milyonluk Mısır halkını maneviyatınızı çökertmeye çalışan teröristlerden korumak hiçte kolay bir iş değil” ifadelerini kullandı.

Sisi, Mısır’ın iç işlerine karışmaya çalışan ülkelere, “Bölgede ne Mısır’a ne de kardeş ülkelerine zarar veremeyeceksiniz. Birbirimizin iç işlerine karışmamamız gerekir, bunun kanuni ve saygı duyulması gereken durum olduğunu söylüyoruz çünkü ortak din, kültür ve bölgede olmamamıza rağmen her ülkenin kendi özel alanı var” diyerek bir mesaj yolladı.

Sisi, “Konut projelerini uygularken iki-üç yılda bir milyon konut inşa ediyoruz. İç işlerimize kimsenin müdahele etmesine izin vermeyeceğiz. Mısır halkı, Mısır’ın ve Araplar’ın hakları ve yeniden inşasının teminatıdır. Savaşın, yıkımın ve yok oluşun değil. Ülkelerin ve Mısır’ın yıkılışı için teröre milyarlar harcayanların durdurulması gerekir” dedi. Arap ülkeleriden askeri mezunlara, “Bugün burada dünyaya biz bütünüz, iş birliğiniz bizi yıkamaz, barışımızı sarsamaz ve ülkeler ve halklar arasındaki farklılıklar bizi ayıramaz demek için bulunuyoruz. Mısır istiklal ve hürriyet savaşı zamanları gibi asırların dayattığı zorluklarla karşılaşmış olan bir ülkedir. Bugün iki ayrı savaş ve terörle mücadelede bulunuyor. Aynı zamanda ekonomik ve toplumsal gelişimini de devam ettiriyor. Savaşın doğal ortamında size korku yok. Şartlar değişti. Düşmanlar karşınızda tedirgin ve korkuyor. Güvenlik gözdağı vermek ve hayal kırıklığına uğratmaktır. Ve Allah’ın izniyle düşmanlarımıza asla müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Terörün çok yönlü mücadele edilen belkide en önemli ve uzun süre sabredilecek bir yapı olduğunu söyleyen Sisi, “terörü barındıran ve mali destek sağlayan ülkeler ve yetkililer bu yapıda rol alıyor. Terörle sadece meydanlarda mücadele edilebileceğini düşünmek imkansız. Mali, lojistik, fikirsel ve reklam gibi destekler veren bir şebeke ağı olduğunu bilmemek mümkün değil. Halkımızın canına kastedilmesi, kardeşlerimizin ve komşularımızın haklarını çiğnenmesi sebebiyle, teröre milyar dolarlar harcayanlara asla müsamaha gösterilemez.

Sisi, teröre finanse edenler ve destek verenlere, “Onlara diyoruz ki, aklınızı başınıza alın ve hesabını veremeyeceğiniz şeyler yapmayın” dedi. Mısır’daki barışın ve istikrarın elinde bulunan ordu, polis, düşünür ve tüm vatan evlatlarının gücüyle devam edeceğini, terör tehditlerine boyun eğmeyeceğini, terörün arka planını çok iyi anladıklarını ve güçlü halkının başarısızlığa geçit vermeyeceğini vurguladı.

Konuşmasını şöyle sürdürdü, Terörün, ağır kayıplarla ve olağanüstü şartlarla karşı karşıya bırakmasına rağmen toplumun günlük hayatını felç eden bir bahane olmasına izin vermedik ve vermeyeceğiz. Terörün birgün ekonomimizin gelişimi, düzeltilmesi ve büyümesini durduracak bir gerekçe olmasına müsaade etmedik. Teröre sert bir şekilde ısrarla meydan okuyoruz” dedi.