Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi’den Abbas’a barış süreci desteği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Devlet Başkanı Sisi, Filistinli mevkidaşı Abbas’la yaptığı görüşmede, Filistin’in bölünmesinin sona ermesi ve ‘birlik olma’ vizyonu çerçevesinde Ortadoğu’daki barışı yeniden canlandırma sürecinin gerekliliğini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sefir İla Yusuf yaptığı açıklamada, görüşmedeki konuların Filistin dosyasından, barış sürecini canlandırmaya değin büyük bir yelpazeye sahip olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır devletinin kesin tavrına vurgu yaparak, başkenti Doğu Kudüs olan 4 Haziran 1967 sınırları üzerinde bağımsız bir devletin kurulmasının Filistinliler’in hakkı olduğunu, bunun için adil ve etraflı bir çözüm konusunda gayret sarf ettiklerini vurguladı.

Sisi, ‘Filistin Davası’nın daima Mısır’ın önceliklerinden olduğunu, bu sorunun çözüme kavuşmasıyla Ortadoğu’ya huzur ve güvenin hâkim olacağını belirtti. Aynı şekilde bu çözümün bölgedeki devletlerin ve halkların arzuladığı ekonomik kalkınmaya yardımcı olacağını dile getirdi.

Filistin Devlet Başkanı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle yapılan görüşmede, kendilerinin Filistin davasında, her iki devlet arasındaki sorunun Uluslararası Hukuk temellerine dayanan bir çözüm için uğraştıklarını ve bu konuda uluslararası kuruluşların desteğini aldıklarının altını çizdi. Bu bağlamda, ABD’nin Filistin-İsrail arasındaki barışı canlandırmaya yönelik çalışmalarını örnek verdi.

Sisi, Filistin davasında orta yolun bulunması adına yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak ülkesinin, Filistin-İsrail arasında müzakereleri devam ettirme gayretlerini sürdüreceğini söyledi.

Abbas, Mısır devleti ve halkının Filistin’in haklı davasına olan desteklerini takdir etti. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kuruluşu yolunda, Mısır’ın verdiği desteği ve Filistin’in ulusal birliğini sağlamak ve parçalanmasına son vermek için yapılan gayretleri dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Sina saldırısı için de taziyelerini sunan Abbas, Mısır’ın terörle ve ülkedeki istikrarı sarsmaya çalışanlarla verdiği mücadelede tüm Filistin halkının Mısır’ın yanında olduğunu vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Ebu Zaman ile yaptığı toplantıda, Mısır’ın, Filistin davasında desteklerini sunmaya devam edeceğini ve Mısır’ın diplomasisinde ve farklı çevrelerle yapılan temaslarda bu meselenin ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Bakan, Filistin davasında ülkesinin, Filistin-İsrail arasında müzakereleri sürdürmek adına kapsamlı ve adil bir çözüme varılması için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Ebu Zaman toplantıda, geçtiğimiz günlerde ABD elçisi Greenblatt ve Trump’ın danışmanı Jared Kushner’in Ramallah’a gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında yapılan görüşmelerdeki izlenimlerini Mısırlı bakana aktardı.

Bu bağlamda Arap Birliği Genel sekreteri ve Filistinli başkan, son gelişmelere ve Filistin-İsrail arasında barışı yeniden canlandırma yolunda yapılan temaslara dair görüşmüştü. Görüşmede, ABD yönetimiyle yapılan temasların ve devletlerin bu konudaki duruşlarının boyutları sunulmuştu.

Genel sekreter İbn Ebu Gayt’ın resmi sözcüsü Mahmud Afifi, bu süreçte genel duruşa dikkat çekmişti. Araplarla Filistinlilerin bu konuda sabitelerine vurgu yaparak, Arap-İsrail ilişkilerinin normal seyir alması için, öncelikle ihtilalin son bulması ve barış yolundaki girişimlere riayet edilmesi gerektiğini vurguladı.
Genel sekreter yurtdışında yaptığı görüşmelerde, özellikle Roma ve Moskova’daki temaslarında, Filistin davasında Filistin’in duruşunu destekleyen birçok ülkenin olduğuna değinerek, İsrail’in uluslararası ilişkileri normalleştirmeye çalıştığını söyledi. Bu yüzden İsrail’in, 2019-2020 BM Güvenlik Konseyi’ne katılma arayışında olduğunu, ancak BM’nin aldığı kararları sürekli çiğnemesi düşünüldüğünde, bunun oy birliği ile reddedilmesi gerektiği ifade etti. Görüşmede, Arapların bu konuyla ilgili koordinasyonu ve işbirliğini arttırmak için önümüzdeki günlerde Arap Girişimi Toplantısı’nın düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.