Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi’den hızlı kalkınma sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah Sisi, vatandaşlarına önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 7’yi aşan oranlarda hızlı kalkınma sözü vererek, bu hedefin “Mısır’daki bütün alanlarda yaşam şeklini değiştirerek hızlı bir kalkınma yoluna girmesinde katkıda bulunacağını ifade etti.

30 Haziran 2013 devriminin beşinci yıldönümü dolayısıyla televizyonda yaptığı konuşmada, iktisadi reform yolunun çeşitli sıkıntılara sebep olan sert ve zor bir yol olduğunu kabul ettiğini ancak reformun yapılmamasından doğacak sıkıntıların ise kıyas kabul etmeyecek kadar daha fazla sıkıntı oluşturacağını belirtti. Reformun şimdiye kadar zorunlu olarak ertelendiğini de vurguladı.

Mısır farklı hükümetlerin üstlendiği “ekonomik reform planı”nı uzun zamandır uyguluyor. Buna göre hükümet geçen ay açıklanan benzin ve gaz fiyatlarındaki artıştan sonra su, elektrik ve ulaşım sektörlerindeki desteğini aşamalı olarak arttırma kararı aldı.

Sisi sert olarak nitelendirdiği ekonomik uygulamalardan etkilenen insanları muhatap aldığı konuşmasında şunları söyledi: “Her bir Mısırlı kadın ve erkeği en içten duygularımla selamlıyorum. Onurlu bir yaşam için çocuklarının yükünü üstlenen her bir anne babaya da saygı ve selamlarımı sunuyorum. Kesin olarak söylüyorum ki gelecek onlar ve çocukları için daha güzel olacak. Onlar vatanlarının reforma duyduğu ihtiyaçlarını hisseden bilinçli insanlar olarak Mısır halkının ne kadar dahi ve hikmetli olduğunu yeniden ortaya koyuyor.”

Mısır tarihinin ölümsüz günü olarak nitelendirdiği 30 Haziran günü yaptığı konuşmada, Mısır halkının gür sesinin Mısır’ın terör ve dışlanma görüntüsünü barış, güvenlik ve kalkınma yönünde değiştireceğini söyledi.

Sisi şunları ekledi: “Bu unutulmaz günde milyonlarca Mısırlı, kadın ve erkek, yaşlı ve genç, aralarında komplocular veya hainler için yer olmadığını gösterdiler ve bu ülkeye sadakat dışında bağlananlara karşı ayağa kalktılar. Mısırlılar bölgeyi yıkan aşırılık ve fitneyi durdurdu. Daha önce yaptığı gibi Mısır halkı son sözü söyledi.”

Sisi, terörist olarak nitelendirdiği İhvan-ı Müslimin’den yönetimin devralınmasıyla ilgili şunları söyledi: “Her geçen gün daha fazla Mısır kurumlarının güçlendirilmesini sağladık.”

Sisi bu halkın benzeri görülmemiş desteği ile güvenlik güçlerinin öncülüğünde, siyasi ve basın yayın alanında dış güçlerden destek gören teröre karşı meydan okuduğunu söyledi. Mısır bu konuda tek başına direndi. Bu uğurda kanlarını feda etti ve büyük başarılar elde etti. Mısır beş yıldan beri çeşitli terörist eylemlerle karşı karşıya kaldı. Muhammed Mursi’nin 30 Haziran’da devrilmesini takip eden yıllarda özellikle Sina bölgesinde yoğunlaşan terörle mücadele etti.

Ekonomik koşullara büyük yer ayırdığı konuşmasında Sisi, Mısır’ın Haziran 2013’teki döviz rezervlerinin 15 milyar dolardan az olduğunu ve büyüme oranının sadece% 2 olduğunu açıklayarak şunları söyledi: “Bunun anlamı, Mısır ekonomisinin büyümediği aksine küçüldüğüdür. Tüm bu gerçekler ve diğer göstergeler ekonomik reformları geciktirmenin artık mümkün olmadığını gösteriyor.”

Sisi ekonomiyle ilgili gerçekleri halkla paylaştığını ve halkın bu sorumluluğu paylaşacağına inandığını söyledi. Mısır yaptığı programlarla öncelikle ekonomik duraksamayı durduracağını sonra da iktisadi kalkınmayı gerçekleştireceğini söyledi.

Sisi, “Şimdiye kadar elde edilen sonuçlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Mısır’ın döviz rezervleri şu anda Mısır tarihinin en yükseği olan yaklaşık 15 milyar dolardan 44 milyar dolara yükseldi” dedi.