Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sisi’nin adaylığı için 3 milyon imza toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır parlamentosu milletvekilleri tarafından yürütülen ve ikinci dönem için Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin adaylığını isteyen ‘Sorumluluk İçin’ sloganı başlığı altında yaklaşık bir ay önce farklı valiliklerde başlatılan kampanya kapsamında vatandaşlar tarafından imzalanmış 3 milyondan fazla imza toplandığı açıklandı.

Kampanya yetkilisi Ahmed el-Hatib dün Kahire merkezinde bir genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, 189 bin 65 geçersiz formun dışında toplam 3 milyon 77 bin 300 forma ulaşıldığını açıkladı. Farklı seviyelerdeki zorlu durumlara rağmen, çeşitli bölgelerde imzalanan bu form sayılarının Sisi’nin popüleritesini gerçekçi bir biçimde ifade ettiğini dile getiren el-Hatib, Temsilciler Meclisi üyelerinden 220 üyesinin saflarına katılmasının yanısıra Vatan Sevgisi Koalisyonu ve Milli Gelecek Partisi başta olmak üzere birçok hareket, siyasi güç ve topluluğun bu kampanyayı desteklediğini ilan ettiğini belirtti.

Anayasa, Cumhurbaşkanının sadece dört yıllık bir dönem için göreve gelmesini öngörüyor. Cumhurbaşkanı seçim işlemleri, görev süresinin bitiminden en az yüz yirmi gün önce başlar.

Sisi Haziran 2014’te göreve başlamıştı. Bu da şubat ayında seçim çalışmalarının başlayacağı anlamına geliyor. En geç 2018 yılın mayıs ayında seçimlerin yapılması ve ilan edilmesi gerekiyor.

Kampanyanın bölgelerdeki koordinatörü Muhammed el-Carhey ‘Kampanyanın kurucu komitesi, Mısırlılarla yurtdışında iletişim kurmak için bir sektör kurma kararı aldı. Gurbetçiler Cumhurbaşkanı Sisi’nin bir dönem daha göreve gelmesini istediklerini dile getirdikten sonra yurtdışında Mısırlıların imza toplamak için bir web sitesinin açıldı” açıklamasında bulundu.

Sisi, Ulusal Seçmen Komisyonu Yönetim Kurulunun oluşturulması da dahil olmak üzere, bu ayın başında bir kararname yayınlamıştı. Komisyon bir adet usul toplantısı düzenledi fakat hiçbir karar alınmadı. Komisyon tüm seçim haklarını yönetme yetkisine sahiptir.