Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sivil toplum örgütleri, ilk defa el-Rekban mülteci kampında iç yönetmelik yayınladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye-Ürdün sınırındaki el-Rekban kampında sivil toplum kuruluşları, 55. Bölgedeki Serbest Ordu grupları işbirliği ile bir iç yönetmelik yayınladı. Yönetmelik bir yandan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve sivillerin diğer yandan sivillerin kendi aralarındaki ilişkilerini düzenliyor.

Yönetmelikte, kampa giriş ve çıkış süreçlerinin düzenlenmesi, kampa herhangi bir koşulda ateş edilmesinin önlemesi ve bunu ihlal edenlerin hesap vermeleri gibi iç usulleri içeriyor.

Yönetmeliğin bir maddesinde, İran’a bağlı milisler ve rejim ile herhangi bir ilişkisi tespit edilen şahsın yargılanacağı vurgulandı. Ayrıca kampta uyuşturucu madde bulundurmama konusunda uyarı yapıldı.

El-Rekban kampındaki Şebeket’uş-Şam muhabiri Ebu Ömer Homsi; “Çok sayıdaki sivilin bulunduğu kampın acil ihtiyacına ve buradakiler ile ilgilenilmesi için bir yönetim organına sahip olmak gerekliliği nedeniyle Al-Rekban Kampı’na yönetmelikler konuldu” dedi.

Sivil toplum örgütleri ile ÖSO arasında anlaşmaya varılan yönetmelik hakkında Al-Homsi şunları kaydetti; “Hiç kimseye ayrımcılık yapılmaksızın başvurulacak bir sistem olacak. Yasanın üstünde hiç kimse olmayacak. Sistemde suçlulara karşı caydırıcı cezalar uygulanacak, umarım buna ihtiyaç kalmaz.”

Kampta 60 bin mülteci barınıyor

El-Tanf kampında bulunan uluslararası koalisyon güçleri tarafından korunan 55. bölgedeki, El-Rekban kampı Suriye-Ürdün sınırındaki çölde yer almaktadır. Kamp, 60 binden fazla Suriyeli mülteci barındırıyor.