Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Siyasi analistler: Salih, tutumu için bedel ödedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Siyasi analistler, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in hayatının son anlarına kadar Yemen’deki İran’ın Velâyet-i Fakih projesine karşı Arapçılık tutumu ve duruşu için bir bedel ödediği görüşünde. Analistler aynı zamanda Salih’in suikastından önce Husiler tarafından alevlendirilen kıvılcımın sönmeyeceğini ve şiddetle devam edeceğine işaret ediyor.

Şark’ul Avsat’a açıklamalarda bulunan siyasi analistler, Yemen’deki en büyük siyasi partilerden birine ve bir Arap devletinin eski cumhurbaşkanına yapılan suikastın, Arap ülkelerinde İran hakkındaki tutumlarını yeniden gözden geçirme ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi. Ayrıca Yemen’de olanlara farklı bir gözle bakma gerekliliğini, Husilere karşı mücadele eden Arap Koalisyonu’nun sadece Suudi Arabistan sınırını savunmakla kaldığını belirttiler. Analistler bütün Arap ülkelerinin, İran’ın, Suriye, Irak ve Lübnan’a müdahelelerinin ardından genişleme girişimlerine karşı savunma içerisinde olduğunun fark etmesini onayladığını kaydetti.

Arap İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı Dr. Hadi el-Yami, şu anda Yemen’deki olayların, ülkede yaşanan acı olayların boyutunu açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Ayrıca yaşananların İran’ın, Arap devletlerinin iç işlerine müdahelesinin seviyesini ve müttefikleri olan Husilere talimatlar verdiklerini gösterdiğini belirtti. Yami, herkesin, İran istihbaratının Husi milisleri aracılığıyla Salih’e karşı suikast planını düzenlediğini ve talimatlar verdiğini bildiğini dile getirdi.

Dr. Hadi, Arap ülkelerinden ciddi ve kararlı bir duruş sergilemelerinin, siyasi, diplomatik ve askeri açıdan her seviyede harekete geçerek bütün içerisinde bir Arap cephesi oluşturmalarının ve Yemen’de yeniden meşrutiyeti hakim kılmalarının gerekliliğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi hükümetinin Yemen’in tüm bölgelerinde yeniden iktidara dönmelerini sağlamak için görevlerini yerine getirmelerini ve milislerin ortadan kaldırılmalarını istedi. Hadi, aksi takdirde İran müdahalesinin mezhep çatışmaları, etnik savaş ve toplam yıkımın etkileri vasıtasıyla yakında bir başka Arap ülkesinde de görmenin kaçınılmaz olmayacağını belirtti.

Sana Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Necip Gallab da yaptığı açıklamada Yemen halkının, İran’ın Husi hareketini ortadan kaldırmaya gücünün olduğunu vurguladı. Milislerin kökünden kesilerek ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Gallab, “Bir elini Husilere uzatırsan ikinci elini de yerler. Eski Cumhurbaşkanı Salih de hayatı boyunca Arapçılık tutumu için bedel ödedi ancak son dönemlerde Sana işgal edildiğinde kendisini kurtarmak için Husilere ayak uydurmak zorunda kaldı” ifadesini kullandı.

Yemen’li yazar ve analist Faysal el-Avadi de olanları takip edenlerin ve bu terörist hareketin niteliğini bilenlerin en başından beri Salih’i öldüreceklerini bildiğini iddia etti. Avadi, Salih’in suikastı öncesinde başlayan kıvılcımın sürmeye devam edeceğine ve Velayet-i Fakih projesinin uzun zamandır devam eden bir tehlike olduğuna dikkat çekti.