Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Skype’ aracılığıyla başarılı bir iş görüşmesi gerçekleştirmek için ipuçları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İş görüşmeleri, genellikle toplantı salonlarında gerçekleştirilir. Ancak bugünlerde çoğunlukla telefonla veya ‘Skype’ uygulaması aracılığıyla yapılıyor.

Skype, hem işveren hem de aday için daha uygun olarak görülüyor. Yine de bu kolay yöntem bazı riskler barındırıyor.

İş eğitmeni Hans-Georg Vielmann, görüşmeyi tanıdık, kendi ortamında yapmanın söyleşiyi gerektiği kadar ciddiye almama tehlikesi barındırdığını söyledi. Bunun da ciddi bir hata olacağını belirtti.

Vielmann yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Görüşme video bağlantısı olmadan, yalnızca telefonla yapılsa dahi resmi kıyafetler giyilmeli. Evde pijama ile yapılan görüşmede kişi kendinden emin olmayacaktır.

Görüşmede iş adayının kişilik, motivasyon ve nitelikleri hakkındaki soruları cevaplamaya hazır olması gerektiği belirtiliyor. Maaş beklentisi hakkındaki konuşma için iyi hazırlanmış olması gerekiyor.

Telefon veya Skype ile gerçekleştirilecek olan görüşmelerin en büyük avantajı görüşme sırasında önceden hazırladığınız el notlarınızın karşı taraftan görünmeyecek olmasıdır.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken bazı teknik konular bulunuyor. Vielmann bu konuları şöyle sıralıyor:

“Dizüstü bilgisayarın pilinin tamamen şarj olduğundan emin olun. Kameranızı iyice kontrol edin. Yüzünüzün uygun şekilde ışık almasını sağlayın.”

Ayrıca görüşme öncesi kameraya bakma alıştırmaları yapılması da tavsiye ediliyor. Zira görüşmede kendine bakmaktan kaçınmak gerektiği, bu durumun karşı tarafın dikkatini dağıtabileceği kaydediliyor.