Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SMDK: Esed rejimi, siyasi çözümü engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esed rejimi ve müttefiklerinin Şam ve Halep kırsalında işlediği savaş suçlarının siyasi çözümü tıkamayı hedeflediğini açıkladı.

SMDK konuya ilişkin basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Esed rejimi ve müttefiklerinin, Şam kırsalındaki sivil yerleşim alanlarına yönelik devam eden saldırıları ve Rus işgal güçlerine ait savaş uçaklarının, 13 Kasım Pazartesi günü Halep’in Etarib kasabasında işlediği savaş suçunun, Esed rejimi ve Rusya’nın sivillere yönelik planlı saldırılarının ve her türlü anlaşma ihlal etme alışkanlarının bir yansımasıdır.”

Esed rejimine bağlı güçlerin Şam kırsalında bulunan Doğu Guta bölgesine yönelik, füze ve misket bombalarıyla düzenlediği saldırılar sonucunda, onlarca kişinin şehit oldu ve onlarcası yaralandı.

Şam’ın doğusundaki Beyt Siva beldesine yönelik, dün düzenlenen saldırıda, aralarında çocukların ve kadınların bulunduğu 11 sivil yaşamını yitirdi. Gerginliğin azaltılması anlaşması kapsamına giren Duma, Hammuriye, Sakba, Kefr Batna ve Mudira kasabalarına yönelik son günlerde düzenlenen saldırılarda çok sayıda sivil öldü. Ayrıca dün, Duma kasabasını hedef alan bombardıman neticesin bir adam eşiyle birlikte şehit oldu.

SMDK konuya ilişkin açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Doğu Guta’dan gelen bilgiler, bölgenin son 3 gün içinde, 130 hava saldırısı, 53 misket bombalı saldırı ve 1000 havan topu saldırısına maruz kaldığını, bu süre içinde 73 kişinin bombardımanlarda şehid olduğunu, 200 kişinin ise yaralandığını ifade etmektedir.”

Yine bölgeden gelen haberlere göre; Esed rejimine bağlı güçlerin, Doğu Guta’da bulunan Hareste beldesine yönelik, Perşembe günü düzenlediği saldırılarda, uluslararası kanunlarca yasaklanmış zehirli kimyasal klor gazı kullandığı kaydedildi. Rejime ait savaş helikopterlerinin, aynı gün, Şam’ın batısındaki Beyt Cen beldesine klor gazı yüklü bombalarla, saldırdığı belirtildi. Beyt Cen kasabasına yönelik saldırılar sonrası çok sayıda sivilin nefes darlığı problemi yaşadığı ve bölgeden sarı duman yükseldiği görüldü.

SMDK, bu saldırıların, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan 2209 ve 2235 sayılı uluslararası kararları açıkça ihlal anlamına geldiğini vurguladı.

SMDK açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Esed rejimi ve müttefikleri, kurulduğu günden beri Suriye’de Kimyasal Saldırıları Soruşturma Komitesi’ni (JİM) medya aracılığıyla karalamayı sürdürmekte, komitenin BMGK’da kararlaştırılan görevini yerine getirmesini diplomatik yollar ya da Suriye’de daha fazla savaş suçu işlemek suretiyle engellemeye çalışmaktadır. Bugün ise Esed rejiminin 4 Nisan günü İdlib’in Han Şeyhun kasabasına yönelik kimyasal sarin gazı kullandığını yayınladığı raporla teyid eden JİM’in görev süresi sona ermektedir.”

Esed rejimi ve müttefiklerinin, bu saldırı ve girişimlerle devam eden siyasi çözüm sürecini başarısızlığa uğratmak istediğini kaydede SMDK açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Suriye halkına dost olduğunu iddia eden uluslararası toplum, eğer Suriye’de siyasi çözüm istiyorsa, bu saldırılara gerekli karşılığı vermeli ve Esed rejimi ile müttefiklerini siyasi çözümün şartlarıyla BMGK kararlarına ve Cenevre 1 Bildirgesine uymaya mecbur bırakmak üzere baskı kurmak için harekete geçmelidir.”