Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SMDK, muhalif bölgelerde Avrupa’nın desteğini istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye muhalefeti Brüksel’de Avrupalı siyasetçilerle görüştü. Geçici hükümet ve Esed’in uygulamalarının tartışıldığı görüşmede siyasi süreç de gündeme geldi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonun’dan (SMDK) bir heyet dün, kendi kontrol bölgelerindeki muhalefet kurumlarının desteklenmesi için Avrupa Birliği’nin Brüksel’deki genel merkezinde, Suriye dosyasından sorumlu bazı Avrupalı yetkililerle bir araya geldi.

Belçika Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Marc Otte ve Belçika Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü Müdürü Johan Verkammen ile de görüştü.

Heyete Suriye Geçici Hükümeti’nin, yerel meclislerin ve Suriye sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de eşlik etti. Katılımcılar, geçici hükümetin kurumlarını ve projelerini desteklemenin önemini tartıştı. SMDK’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Bu, Suriye muhalefetinin siyasal süreçteki konumunu güçlendirmek için önemli. Taraflar dosyayı ve siyasi süreçteki son gelişmeleri tartıştı” denildi. Başkan Yardımcısı Dima Moussa ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Abdulhad Astifu’dan oluşan SMDK heyeti, hukuki dosyayı desteklemeye devam etmenin önemini ve bağımsız, tarafsız uluslararası bir mekanizmanın Suriye’de savaş suçu işleyenlerden hesap sormak için hareket geçirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Moussa açıklamasında özellikle bazı hususların ısrarla üzerinde durdu:

“Esed rejiminin ve müttefiklerinin sağlık, eğitim, hizmet ve yargı kurumlarının çoğunu tahrip etmesinden sonra bölgedeki halkın gerçek bir desteğe ihtiyacı var. Bu kurumların tekrar işlevsel hale getirilmesi, Suriye halkının sıkıntılarını hafifletecek ve sivil demokratik çalışmaların temelinin sağlamlaştırılmasına katkıda bulunacaktır. Esed rejiminin çıkardığı 10 numaralı yasa zorunlu göç ve demografik değişimi zorunlu kılıyor. Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönmelerini engelliyor.”