Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SMDK’nın 3 önemli ismi istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) üç önemli üyesi, ‘Koalisyon’un Suriye devriminin ilkelerine bağlı kalmaması ve Cenevre sürecini Esed rejimini ayakta tutmayı hedefleyen Rusya’nın çözüm önerisiyle eşitlemesi’ nedenleriyle istifa etti.

SMDK Genel Kurul üyeleri George Sabra ve Halid Hoca ile Koalisyon üyesi Suheyr el-Attasi istifalarını sosyal medya aracılığıyla duyurdu.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Attasi, istifasının sebebini ‘SMDK’nın siyasi çözüm sürecini Rusya’nın Esed rejimini ayakta tutmanın yanı sıra Suriye’yi bazı kişi ve ülkelerin çıkarlarına uyacak şekilde bölmeyi hedefleyen süreçle eşitlenmesinin kabulü’ olarak açıkladı.

SMDK Genel Kurul Üyesi Sabra ise istifasını ilan ettiği açıklamasında, “SMDK artık kurulduğu gibi değil. Çünkü anlaşma ve kararlara saygı göstermeyen, üyelerinin görüşlerine ve bağımsız ulusal vizyona uymayan, bileşenleri arasındaki farklılıkları su yüzüne çıkaran icraatlar yaptı” ifadelerini kullandı.

Eski Başkanlardan Halid Hoca ise SMDK’dan istifa ettiğini duyurduğu açıklamasında, Sabra ve Attasi’nin ileri sürdüğü sebeplerle istifa ettiğini dile getirdi.

Semerat haber ajansına göre istifa eden üç üye, ‘devrimin hedefleri gerçekleşene kadar SMDK müesseseleri dışında çalışmalarını sürdüreceklerini’ bildirdi.

2012 yılında kurulan SMDK, faaliyetlerini Türkiye’de sürdürüyor. SMDK’nın mevcut başkanlığını Abdurrahman Mustafa yürütüyor.