Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Soçi Konferansı için Sözleşme Metni: Uluslararası gözetim altında anayasa ve cumhurbaşkanlığı seçimleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Konferansı için vizyonunu, konferansın tarihini ve davetlileri içeren bir sözleşme metni hazırladı.

Tüm “mezhepsel, etnik, dini ve aşiret bileşenleri”nin “siyasi reform” ve 2254 sayılı karar uyarınca Birleşmiş Milletler himayesinde “parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri” yapmak üzere yeni bir anayasa hazırlamak için bir “anayasal organ” oluşturulmasına karar verildi.

Öteyandan Şam ve Tahran rejimleri, “mevcut anayasanın değiştirilmesi”ni parlamento seçimleri sonrası yapılmasını şart koşuyor.

İran ayrıca, siyasi geçiş sürecin yanısıra Türkiye’nin İdlib’de askeri üsler kurma girişimine ve Suriye içerisindeki Türk askeri varlığının geleceğini tartışma konusu olarak masada tutuyor.

Şarku’l Avsat’ın elde ettiği bilgilere göre; Moskova, tarihler, hedefler ve katılımcılar açısından Suriye Ulusal Diyaloğu Konferansı vizyonunu açıklayan iki buçuk sayfalık sözleşme metnini tamamladı.

Konferansın Humeymin Hava Üssü yerine Soçi’de yapılmasına karar verildiği doğrulandı. Ayrıca toplantının isminin “Suriye Halkları Konferansı” olması yerine birkaç gün önce Vlademir Putin tarafından öne sürülen “Ulusal Diyalog Konferansı” olmasına da karar verildi.

Sözleşme metninde “bütün partiler, mezhepler, aşiretler ve dinler”in temsilcilerinin “Araplar, Kürtler, Asuriler, Ermeniler, Süryaniler, Hristiyanlar ve Türkmen” temsilcilerinin adlarıyla katılacağı davetiye de yer aldı.

Soçi Konferansı’nın 11-15 Kasım tarihleri arasında yapılaması planlanan Riyad’daki Suriye muhalefet konferansının (Riyad-2’nin) ardından düzenlenmesi bekleniyor. Ancak Rusya tarafı, “hükümet, parlamento ve siyasi partilerin resmi temsilcileri tarafından temsil edilen sistemle Soçi Konferansı’nın 18 Kasım’da yapılmasına karar verdi”

Belgede, konuyla ilgili mevcut yasalara dayanan “siyasi reform” sürecinin kolaylaştırılması da dahil olmak üzere konferansa dair bir dizi hedef belirlendi. Fakat aynı zamanda 2012 Anayasası yerine yeni bir anayasa hazırlamak için bir “anayasal organ” oluşturmayı hedefliyor. Birleşmiş Milletler’in gözetiminde “2254 sayılı karar uyarınca” yeni anayasaya göre demokratik seçimler yapmak “için yeni anayasayı hazırlama sürecini sürdürmeye karar verdi.

Esed ile Putin arasındaki farklar

Soçi konferansı öncesi Moskova ile Şam ve Tahran arasındaki ihtilaf noktaları dikkati çekiyor.

Geçen hafta, Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ile Esed’in yaptığı toplantı sonrasında dikkat çeken husus, Suriye’nin resmi açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne ya da 2254 sayılı karara ve uluslararası denetime değinilmemiş olması. Açıklamada Esed, muhalifleri kast ederek “teröre karşı savaş”ının devam edeceği belirtiyor.

Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memlük’un katıldığı, Putin ile Lavrentyev arasında yapılan çalışma toplantısında kabul edilen hususlar dikkate alınmadı. Edinilen bilgilere göre, Putin’in elçisi bir televizyon kanalında, “Suriyeliler anayasal bir organ kurma konusunda anlaşabilirlerse anayasayı incelemek için çalışacak. Eğer anayasa 3-6 ay içinde kabul edilirse, BM himayesinde Anayasa’nın kabulüne yönelik zemin oluşturulacak. 2254 sayılı kararla uluslararası denetim altında Başkanlık ve Parlamento seçimleri yapma konusunu gündeme getirecek.”

Lavrentyev’in Astana ve diğer toplantılarndan önce yaptığı açıklamalarda yeni anayasa, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2254 sayılı kararla uluslararası denetim konularındaki ısrarı dikkatleri çekiyor.